Dítě je dar – nemusíte být věřící, abyste si toto uvědomila. Velmi cenným darem je pak pro ty, ,kterým musí k potomkovi pomoci lékaři? Často se jedná o běh na dlouhou trať s drahým „startovným“.

A mužů a žen, které marně touží po dítěti, stále přibývá. V současnosti je to zhruba každé šesté partnerství. Většina těchto párů začne svou touhu po rodině v pravém slova smyslu řešit cestou asistované reprodukce. První dítě ze zkumavky se narodilo před pětatřiceti lety, od té doby se mnohé změnilo – o tom, co dnes svedou odborníci na reprodukčních klinikách, se tehdejším lékařům ani nesnilo. V Česku funguje zhruba třicet klinik, kde můžete zákrok umělého oplodnění podstoupit, rozesety jsou po celé zemi a seznam i s odkazy najdete např. na webu stopneplodnosti.cz.Sex rekreační vs. reprodukční


Neschopnost počít dítě přirozenou cestou je nápor nejen na peněženku, ale v prvé řadě na psychiku. Dokud si užíváme sex pro zábavu, neobjevují se obvykle žádné vážné partnerské neshody. Ale jakmile začne jít o dítě? Určitě si vybavíte nejednu filmovou scénu, kdy z koupelny vyběhne žena s ovulačním testem a nutí muže k sexu tady a teď. Z milování se tak obvykle s dalším nepovedeným pokusem stává „nepříjemná“ povinnost.


Vymizí vše, co dělalo sex hezkým a zajímavým. Podle psychologů i tento nucený „tah na branku“ může hrát roli v tom, že se párům nedaří počít dítě. Pro řadu žen je zneklidňujícím okamžikem už to, že vysadí antikoncepci. Když se však měsíc co měsíc s železnou pravidelností dostavuje menstruace místo druhé čárky na těhotenském testu, přichází stres a splín. Určitě není na škodu vyhledat pomoc psychologa. Lepší než se utápět ve smutku a pochybách je svěřit se někomu, kdo vás vyslechne a poradí. Hlavní je neobviňovat se. Nejenže máte celý rok na zkoušení přirozeného otěhotnění, ale především, dnešní medicína je natolik vyspělá, že dokáže pomoci zhruba 90 procentům párů, které mají s reprodukcí problémy.


Jen tak mimochodem – místo obviňování a hádek by si takové dvojice možná mohly položit otázku, zda spolu opravdu chtějí strávit zbytek života. Zda to, že se nedaří počít dítě, není jen signál podvědomí, že něco mezi partnery není tak úplně v pořádku. Nebo jestli jim „příroda“ nedává najevo, že ona a on nejsou pro sebe tak úplně stvoření. Takže: máte-li pochybnosti, je tenhle čas tím nejlepším pro to „hodit ručník do ringu“. Pakliže si jste stoprocentně jistí, že k sobě patříte „dokud vás smrt nerozdělí“ (ať už s papírem/prstýnkem nebo bez) a že je dítě něčím, bez čeho by váš život neměl smysl, pak se s nadšením a vírou v dobrý konec vydejte na gynekologii, následně na kliniku specializující se na umělé oplodnění a vše může začít.


  9:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:22