V jedné z našich minulých anket jsme se vás ptali, jaký způsob instalace dětské autosedačky je až několikanásobně bezpečnější. 69 % z vás odpovědělo správně, že z hlediska bezpečnosti je vhodnější poutat děti do protisměrně instalovaných autosedaček.

Co říká legislativa?

Platná norma s označením ECE R 44/04 ukládá povinnost používat autosedačky s instalací proti směru jízdy pouze u první skupiny 0+ (váhová kategorie 0 – 13 kg), tedy u tzv. vajíček. Zároveň však v červenci 2013 vešlo v platnost i nové homologační nařízení pro dětské autosedačky i-Size (UN R 129). Změna právních předpisů vede k povinnosti vozit děti proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců věku dítěte, zavádí kritéria pro ochranu při bočním nárazu, namísto váhových kategorií upřednostňuje klasifikaci autosedaček dle velikosti dítěte a vyžaduje správnou instalaci autosedačky v automobilu s důrazem na systém ISOfix. V rámci přechodného období, které potrvá přibližně do roku 2018, ještě mohou být autosedačky schvalovány dle obou typů předpisů.


Autosedačka BeSafe iZi Kid i-SizeProti směru jízdy co možná nejdéle

„Norma i-Size představuje významný krok správným směrem. Současné nařízení ECE R 44/04 totiž umožňuje, aby již 9kilové dítě (přibližně 9měsíční) cestovalo ve směru jízdy, což může být v případě nehody extrémně nebezpečné,“ podotýká Ondřej Pilecký ze společnosti Babypoint, která je výhradním distributorem autosedaček norské značky BeSafe na českém trhu. Hlavička dítěte ve věku 5 měsíců představuje 25 % celkové tělesné hmotnosti, u dospělého jedince je to 6 % z celkové tělesné hmotnosti. Svalstvo na krku kojence je navíc velmi slabé, stále se vyvíjející. Čelní náraz je tudíž v prvním roce života dítěte velmi nebezpečný, v autosedačkách upevněných po směru jízdy je zatížení takového nárazu 5x vyšší než při protisměrné instalaci. „Ve Švédsku je zcela běžné vozit děti proti směru jízdy až do 3. nebo 4. roku dítěte. Význam vlivu protisměrné instalace na následky nehod potvrzují i nezávislé studie o dopravních nehodách společností Volvo a Folksam. Vyplývá z nich, že do 4 let věku mají děti při těžkých nehodách 5x větší šanci na přežití, budou-li cestovat proti směru jízdy,“ upřesňuje Ondřej Pilecký.


Autosedačka BeSafe iZi Combi X4 ISOfixPro další informace navštivte www.babypoint.eu nebo www.autosedacky-besafe.cz  4:33,  aktualizováno  25. března 2019 20:29