To je název výzvy, na jejímž základě se 17. 11. 1989 sešly tisíce lidí na pražském Albertově. Jako připomínku na tehdejší události vám přinášíme její plné znění.

Dnes si připomínáme 50. výročí slavných i tragických událostí, k nimž došlo v souvislosti s pohřbem studenta Lékařské fakulty UK Jana Opletala, smrtelně zraněného při protiokupantských demonstracích 28. října 1939.

Zdánlivou tečku za tímto novým protinacistickým vystoupením udělala okamžitá brutální perzekuce: 9 studentských předáků bylo popraveno, na 1500 studentů odvlečeno do koncentračních táborů a české vysoké školy uzavřeny. Současně se však ve světě zdvihla vlna rozhořčení, která vbrzku vedla k ustanovení právě 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva. Nechceme jen pietně vzpomínat tehdejších tragických událostí, ale chceme se aktivně přihlásit k ideálům svobody a pravdy, za něž tak jejich účastníci obětovali svoje životy. Neboť i dnes jsou tyto ideály vážně ohroženy a my se nechceme dát zahanbit svými vysokoškolskými kolegy, kteří za ně před 50 lety odvážně vystoupili.

Proto se dne 17. listopadu 1989 v 16.00 sejdeme u Patologického ústavu na Albertově, kde započal pohřeb Jana Opletala, odkud půjdeme přes Karlovo náměstí a Štěpánskou ulici do Opletalovy ulice, kde v parku před Hlavním nádražím položením květin pietní akt ukončíme.

Vzpomínky lidí, kteří měnili dějiny, si přečtěte v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji.

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 13:54