Máte chuť pomáhat seniorům a nevíte jak? Zapojte se do projektu Cykloterapie, v rámci nějž vozí dobrovolníci na speciálních elektrokolech seniory na výlety.

Aby mohli senioři zase cítit vítr ve vlasech… To je jeden z důvodů, proč v Česku začíná fungovat projekt Cykloterapie. Jeho cílem je rozšířit povědomí a hlavně uvést do užívání  speciální elektro-cyklo-rikši, na kterých budou doborvolníci vozit seniory se špatnou pohyblivostí na výlety. První dvě vozítka začnou do měsíce jezdit v Kadani a Otrokovicích.
Lidí, kteří se jen šourají po bytě nebo vyjdou na chvíli před dům, žijí u nás statisíce, mnozí z nich v domovech pro seniory. A často se cítí opuštěně, nikdo jim nevěnuje svůj čas. Celosvětové hnutí Cycling without age (cyklistika v každém věku) spočívá v tom, že seniory se špatnou pohyblivostí anebo i tělesně postižené vozí dobrovolníci na výlety po okolí a tím jim zlepšují kvalitu života, přinášejí nové zážitky a spokojenost.

Projekt Cykloterapie se v Česku dlouho nedařilo prosadit, s propagací pomohl i cyklista Leoš Hrádek z Plzně, který letos v létě absolvoval velmi těžký, 4000kilometrový mezinárodní dálkový cyklistický závod Transcontinental Race. Závodu se zúčastnil především proto, aby si ho všimla veřejnost a média, a dostal tak projekt Cykloterapie do širšího povědomí.Mezitím kola koupili v Otrokovicích, Kadani a Ústí nad Labem. V Kadani už rikša brzy vyjede. Zájemce z řad dobrovolníků mají. Tamní radnice propojila domov seniorů se dvěma středními školami, jejichž studenti budou mít jízdu na rikšách v rámci tělesné výchovy.

Více se o projektu dočtete ZDE.

  13:43,  aktualizováno  26. března 2019 17:13