Steve Jobs ji považoval za důležitější než intelekt a jeho život je příběhem mnoha „šílený­ch“, leč intuitivně správných kroků...

Co je ale intuice? Neumíte to přesně vysvětlit, ale „tak nějak“ víte, že? Určitě jste se s ní setkala i sama u sebe. Okamžik, kdy jste bezdůvodně syna neposlala do školky přesně v den, kdy se tam všechny ostatní děti nakazily průjmem. Moment, kdy jste se postavila za osočovaného kolegu, i když všichni byli proti němu, aby se nakonec ukázalo, že měl pravdu. Nebo když jste kamarádce koupila k narozeninám knížku na téma, které zrovna hluboce řeší, či svetr v barvě, po které dlouho toužila.


Vzpomenete si, jaké bylo to „vědění“, ta jistota, že tohle máte udělat? Možná jste odpověděla, že „nijaké“ – prostě jste to udělala. Ukazuje se však, že existují „slupky“ vědění, o kterých naše vědomé já nemá ani tušení. Proto také máme při intuitivních rozhodnutích pocit, že to bylo jediné normální (rozuměj přirozené) řešení – rozhodnutí a vyhodnocení našich dalších kroků totiž padlo už v hlubších nevědomých vrstvách a do našeho vědomí už přišel rovnou „příkaz k jednání“ jako nejlepší možnost. Tyto hlubší slupky máme všichni. Zdá se však, že intuitivní lidé mají k těmto slupkám přímější, čistší přístup a nebojí se je poslechnout.Co dělají intuitivní lidé jinak? Jak to, že dokážou slyšet ten tichý hlas v nás, který není ani logika, ani myšlení, ani soubor předešlých zkušeností, jak se často intuice vymezuje. Právě tím se začínají někteří přední psychologičtí odborníci zabývat (a dokonce i armády zkoumají tento jev jako něco, co zvyšuje šanci vojáků na přežití).Intuice je souhrn logického myšlení, předešlých životních zkušeností s podobnou situací, schopnost pozorovat a pamatovat si droboulinké informace, o nichž ani nevíme, že je v sobě nosíme, odvaha nepotlačovat emoce a základní tělesný, živočišný instinkt přežít. Vždyť například fakt, že poznáte partnerovu náladu hned z prvního slova, které vám v telefonu řekne, není žádná magická intuice, ale prostě roky vydřená schopnost, kterou bezděky pečlivě trénujete. Vaší kamarádce to může připadat neuvěřitelné, protože ona sama by se nikdy takhle netrefila. Ale vy se netrefujete náhodně – ve svém hodnocení manželovy nálady jdete téměř na jistotu. Podobně na nás mohou působit intuitivní rozhodnutí ostatních – ale co když prostě mají jen momentálně lépe namíchaný koktejl informací? Co tedy dělají intuitivní lidé jinak?


  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:42