Vánoce se nezadržitelně blíží, Štědrý den je tady za necelý měsíc! Těšíte se? My hrozně! Po hektickém adventním čase, kdy každý shání dárky, které udělají jeho blízkým radost, po generálních úklidech a infarktových situacích, kdy máte dojem, že jste něco zapomněla koupit nebo upéct nějaký druh cukroví, konečně přijdou sváteční a doufejme i klidné dny.

Celý svět se zastaví a bude slavit, lidé si budou vzájemně dělat radost dárky, rozsvěcet stromečky, chodit do kostelů a celkově trávit víc času s rodinou a svými blízkými. Všude stejně, ale vlastně i jinak. Každá země má své vánoční tradice, které jsou ale většinou odlišné od ostatních. Víte vlastně, jaké tradice se k Vánocům pojí na různých místech světa? Trošku jsme zapátrali a připravili seznam pár zajímavých i vánočních tradic.

Přestože jsou Vánoce spjaty s křesťanskou vírou (oslavují narození Ježíše Krista a jsou symbolem klidu a míru, slaví se i v zemích, kde nemá křesťanství takovou tradici. Nejvíce hlavně v Evropě, Americe, Africe a Austrálii, o něco méně pak v Asii. Přestože se v jednotlivých zemích konkrétní tradice liší, pár je jich společných – stavění betlémů, zdobení vánočního stromku, zpívání koled nebo vzájemné obdarovávání. Často se třeba ale liší termín, na který obdarování připadá.

Austrálie


Velmi specifické Vánoce můžete zažít v Austrálii. Jak to? Protože je tady zrovna léto a žádný sníh ani živé vánoční stromky tu nenajdete. Slavnostní večeře probíhá formou pikniku na pláži a podává se k ní většinou krůtí a kuřecí maso nebo plody moře. No není to zajímavý způsob, jak trávit Vánoce odlišně? Dárky nosí Santa Clause, který ovšem nepřijíždí se spřežením taženým soby, ale klokany. Jak jinak, když jste v Austrálii. ?

  18:00,  aktualizováno  26. března 2019 13:40