Jak se vyrovnat se situací, kdy si muž přijde „na druhé koleji“, protože váš sexuální život neomylně určuje – myšleno kazí – vaše dítě?

Malé stvoření bylo vaším snem už od  první schůzky, toužili jste po miminku celým svým srdcem... Jak se tedy mohlo stát, že právě ono je teď tím ničitelem, který proměnil váš milostný život v trosky? S příchodem dítěte skutečně nezůstane ve většině ložnic kámen na kameni, takže se s radikálním úbytkem sexu po narození dítěte vypořádává většina partnerských vztahů. A s každým dalším přírůstkem je situace ještě horší...Je nadmíru pochopitelné, že milostný život skomírá během pověstného šestinedělí. Žena se musí dát po porodu dohromady nejen fyzicky, ale také psychicky. Noční vstávání, celodenní péče o novorozence... u prvorodiček zcela nová zkušenost a spousta nejistoty. Kdo by v takovém vypětí myslel na radovánky v posteli? „Můj porod nebyl zrovna jednoduchý, hojení ran trvalo několik týdnů. Do toho malé dítě, se kterým se musíte sžít. Myslím, že ten, kdo nemá dítě, si ani nedokáže představit, jak je najednou všechno vzhůru nohama,“ popisuje svou nedávnou zkušenost pětatřicetiletá Lenka. Po narození dcerky se její sexuální i partnerský život ocitl v troskách.


„Z relativně pravidelného milování nezbylo nic. To, co byla dříve spontánnost, je najednou povinnost a kalkul. V současnosti máme sex tak jednou do měsíce a občas mám pocit, že i to je nad mé síly. Dcera mi bere veškerou energii. Do toho se snažím pracovat na půl úvazku, pečovat o domácnost... večer, když se sejdeme s mužem v ložnici, už nevím, kde brát energii na milování.“ První rok po porodu si Lenka s Martinem prošli krizí. Problém nebyl pouze v tom, že vymizela většina intimností.


„Partner si musel zvyknout, že je na druhé koleji. Možná mi trochu zblbnul mozek, možná se zpřeházely životní priority, možná obojí... Každopádně se Martin musel vypořádat s tím, že nemá mou pozornost, kdykoliv se mu zachce. Stal se druhým v pořadí. Nebo vlastně jinak. Na druhé koleji se cítil on sám, já to brala jen tak, že na našem rodinném nádraží přibylo ještě jedno nástupiště, a tak se čas dělí mezi více cestujících,“ dodává s mírným úsměvem Lenka. Partnerskou krizi se sice podařilo překonat, milostný život se však zatím do původních kolejí nevrátil. 


  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:29