Venkovní teploty klesají, ale to neznamená, že si všichni alergici odpočinou od projevů alergie. Kýcháním, kašláním či zarudlýma očima můžete trpět, aniž byste vystrčili nos ze dveří domu. Podzimní alergie má mnoho podob. Potíže způsobují především plísně, prach a roztoči. Musíte se alergie obávat, když máte doma uklizeno? O úklidu a alergiích panuje několik mýtů, jaká je ale pravda?

Pokud máte rádi přehled, podívejte se na pět hlavních mýtů a pravd o alergii na prach.

Externí obrázek

Pravda č. 1: Každý pátý je vážně ohrožen vznikem alergie na prach

Až pětina z nás je silně disponovaná pro rozvoj alergie na prach. Na rozdíl od podráždění má alergická reakce bouřlivější průběh a obvykle trvá i poté, co se dostaneme z dosahu jejího spouštěče. Mezi projevy alergie na prach typicky patří kýchání, rýma, ucpaný nos, kašel a dokonce i obtížné dýchání.

Externí obrázek

Pravda č. 2: Množství roztočů v domácnosti mohou snížit roztočová opatření

Od chvíle, kdy byla potvrzena hlavní úloha roztočů v alergii na prach, se intenzivně hledají opatření, jak se z vlivu roztočů vymanit. Tato opatření se nazývají roztočová opatření. Roztoči milují vlhko a teplo, a přežívají v lůžkovinách, v kobercích a ve všech dalších textilních materiálech našich domovů. Roztočová opatření komplikují roztočům život, odstraňují je z domácnosti anebo brání jejich kontaktu s člověkem.

Externí obrázek

Pravda č. 3: Roztočová opatření vyžadují finanční investici, silnou motivaci a přísnou disciplínu

Před tím, než se plnou vervou pustíte do boje s roztoči, popřemýšlejte, co vše budete k úspěchu potřebovat. Vstupní finanční investice na pořízení nezbytných prostředků se pohybuje v řádu tisíců korun. S nimi se pak musíte roztočovým opatřením věnovat důsledně a trvale. Představa, že roztoče vymetete z domu za měsíc, a pak se už se nikdy nevrátí, skutečně nefunguje.

Externí obrázek

Pravda č. 4: Roztočová opatření na alergii na prach nestačí

Kombinace roztočových opatření dokáže účinně snížit počet roztočů v našich domovech. Roztoči nás však doprovází také na místech, kde bychom to nečekali. Opakovaně se s nimi potkáváme v našich autech, prostředcích veřejné dopravy, ve škole, v práci a dokonce nás obklopují i v našem vlastním oblečení. Důležitým doplňkem léčby alergie na prach je proto tzv. alergenová imunoterapie. Je to způsob, jak připomenout našemu imunitnímu systému, že normální je roztoče tolerovat.

Externí obrázek

Pravda č. 5:Alergenová imunoterapie je bezpečná a jednoduchá metoda pro léčbu alergie na prach

V České republice je dostupná bezpečná, jednoduchá a účinná varianta alergenové imunoterapie pro léčbu alergické rýmy a alergického astmatu při alergii na roztoče. Tato metoda využívá léčebného výtažku z roztočů domácího prachu. Výtažek si alergik doma aplikuje do úst ve formě rychle rozpustné tablety. Aplikace je bezpečná a časově nenáročná. První příznivé účinky jsou patrné již za 2-3 měsíce po zahájení léčby.

Externí obrázek
  12:00