V květnu proběhl pod vedením malíře Petera Herela a za spolupráce Tomáše Pika z Galerie Zátiší výtvarný happening UPSIDE DOWN!. Unikátní počin věnovaný lidem s handicapem spojil na tři dny v prostorách zámku Lobeč umělce s Downovým syndromem a dal vzniknout jedinečným abstraktním dílům.

Všechna díla prošla rukama výtvarných expertů a obstála! A přesně o to Peterovi Herelovi šlo: dokázat, že umění patří všem, bez ohledu na případný handicap. Chcete vidět, jaké obrazy vznikly?

Přijďte od 28. 6. do 21. 9. 2018 do Galerie Zátiší v Praze-Chodově!
Třídenní happening UPSIDE DOWN! se 22. až 24. května konal v prostorách zámku Lobeč, který laskavě zapůjčila Zuzana Šimonková. Umělce s Downovým syndromem podpořil ?i kurátor Galerie Zátiší, Tomáš Pik. A malíř Peter Herel pak touto akcí završil své snažení ?o vyvrácení dogmat, jež o umění a handicapových kolují.Při svém pobytu v Holandsku totiž zjistil, že lidé s Downovým syndromem disponují velkou představivostí a jsou natolik spontánní, že by ve výtvarném projevu měli obstát před kýmkoliv. A tak navázal na své workshopy „Staň se malířem“ a uspořádal za podpory Galerie Zátiší zmíněný happening. Mimo jiné právě s cílem ukázat, že lidé s Downovým syndromem mohou vytvořit originální výtvarné dílo, schopné obstát i ve světě renomovaných umělců. ?A současně zbavit umělecký svět předsudků a představ o tom, kdo vlastně může být umělcem.

Po celou dobu příprav i realizace o projektu takřka nikdo nevěděl. Nikola Ptáčková a Ľubomír Činčura vše dokumentovali a natáčeli a experti přes výtvarné umění pak dostali k posouzení díla záhadného malíře YIPEMADA MIMIYASHI, za nímž se ve skutečnosti skrývají umělci s Downovým syndromem.

Díla i jejich autory uvidíte na vernisáži 28. 6., jež bude oslavou prvního výročí existence?Galerie Zátiší. A dokument natáčený během akce si odbude premiéru 22. 9., v rámci oslav ?22. výročí založení Společnosti rodičů a dětí s Downovým syndromem. Součástí premiéry bude i dražba obrazů, jejíž výtěžek na zmíněnou společnost.

Buďte u toho i vy. Buďte součástí umění bez předsudků.


 

  10:05,  aktualizováno  26. března 2019 11:35