Každá maminka chce pro své miminko to nejlepší, a proto většina volí kojení jako nejvhodnější zdroj výživy v prvních měsících života dítěte.

Kojení nepředstavuje pro dítě jen zdroj živin, ale je důležité i z hlediska imunity. Je nezbytné pro ochranu organismu dítěte v prvních týdnech a měsících po narození, jelikož je dítě neustále vystavováno novým nástrahám prostředí - ve formě různorodých mikroorganismů a patogenů. První dny po porodu se utváří tzv. kolostrum, vzniká sice menší množství, avšak bohaté na vitaminy, minerály, aminokyseliny a mateřské imunologicky aktivní látky. Ty zajišťují pasivní imunizaci novorozence, který už není chráněn bezpečným prostředím dělohy. Po několika dnech je kolostrum nahrazeno tzv. zralým mlékem, které má jinou barvu a obsahuje více tuků a tekutin k nasycení a hydrataci miminka. Lze říci, že mléčná žláza je zázračný orgán - mléko, které produkuje je přizpůsobeno požadavkům dítěte - se změnou požadavků organismu miminka se mění i samotné složení mléka.

Ne vždy je však kojení bezproblémové, pro mnohé maminky může být bolestivé a nepříjemné, v některých případech může dokonce způsobit vážný zánět a deformity.

1. Příliš nalité prsy


V prvních týdnech po porodu je tvorba mléka stabilizována, což často vede k přílišnému nalévání prsů. Takové naplnění mateřským mlékem má za následek napětí až bolest prsů. Proto, pokud zrovna není možné miminko přiložit a nakojit, je třeba nadměrné mléko odstříkat nebo odsát - přeplněná prsa by mohla způsobit vážné potíže a zánět prsní žlázy.

2. Bradavky


Bolestivé a podrážděné bradavky jsou častokrát způsobeny nesprávnou technikou kojení - je důležité, aby bylo miminko správně přisáté a mělo v pusince celou bradavku i s velkou částí dvorce. Sliny dítěte a nadměrné mytí bradavek vodou a mýdlem způsobují vysoušení a praskání citlivé pokožky bradavek. V případě, že bradavky popraskají a jsou bolestivé, je důležité v kojení pokračovat. Existuje množství přípravků jako krémy a gely, které jsou určeny právě na tyto potíže. Pokud je bolest velmi intenzivní, je důležité setrvat alespoň při odsávání mléka, případně využít speciální kloboučky a nějaký čas kojit pomocí nich.

3. Zatvrdliny v prsu až mastitida


Nejednou se kojícím maminkám, zejména v počátcích kojení, vytvářejí v prsou bolestivé zatvrdliny. Jde o ucpání mlékovodu. V tomto případě může pomoci teplý obklad nebo teplá sprcha a následné kojení miminka. Prevencí ucpání mlékovodů a tvorby zatvrdlin je střídání poloh při kojení a jemná masáž prsů. Ucpání mlékovodu, které se neřeší, může vést až k zánětu prsní žlázy - mastitidě. Často k ní dochází i kvůli trhlinkám v bradavkách, přes které mohou vniknout různé mikroorganismy a vyvolat zánět. Mastitida se obvykle projevuje zarudlými a bolestivými prsy, zvýšenou tělesnou teplotou a celkovou únavou. Nejčastěji se léčí pomocí antibiotik, které mohou užívat i kojící matky.

Kojení je přirozenou součástí života a představuje jediné fyzické spojení matky a dítěte po porodu. Mělo by přinášet radost a příjemné pocity, a proto je důležité se zmiňovaným problémům vyvarovat. Pokud se však nějaký problém objeví, neváhejte požádat o pomoc laktační poradkyni, gynekologa, případně pediatra, kteří budou jistě ochotní poradit a poskytnout více informací.

Kojení miminka je radost, i když s sebou může přinášet určité starosti. Starost ale nemusíte mít při výběru péče o dětskou pokožku. Můžete se totiž spolehnout na produkty značky Mixa, odborníka na citlivou pleť. Kosmetika z řady Mixa Baby neobsahuje žádné alergizující složky a udržuje pokožku miminek vláčnou, hydratovanou a zdravou. Vyzkoušejte ji na vlastní kůži!

  16:31,  aktualizováno  26. března 2019 16:46