Možná vás to překvapí, ale s písečnými pouštěmi se můžete setkat i na několika místech České republiky. Podívejte se na ty nejzajímavější.


1. Písečný přesyp u Píst – kde žijí mravkolviTato chráněná přírodní památka je jedním z posledních písečných přesypů ve středním Polabí. Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v prostředí vátých písků. Raritou jsou mravkolvi, hmyz žijící jinak převážně na jihu Afriky, jejichž larvy chytají své oběti – zejména mravence – do vytvořené pasti. Území rozkládající se na téměř čtyř hektarech je natolik vzácné, že bylo prohlášeno za evropsky významnou lokalitou Natura 2000.

Tip: Vstup sem je povolen jen po značených cestách. Podrobnosti o celém výletu najdete ZDE.2. Přesypy u Rokytna – nejrozsáhlejší česká poušťNajdete je nedaleko Hradce Králové a vznikly tady už po ústupu ledovce v době mladšího pleistocénu nebo holocénu. I duny byly poměrně vysoké (na naše poměry), lidé je ale bohužel vytěžili a dnes jsou zarostlé borovým lesem. Přesypy se rozkládaly na poměrně velké ploše, ale část jich pak zničila zástavba, přesto jsou se svými sedmi hektary největší českou pouští.

Tip:  Přesypy jsou volně přístupné v lese u křižovatky silnic na Chvojenec a Býšť.


  10:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:56