V každé kanceláři se najde hloupá ovce, která vystřihne osudovou chybu. Jen se ujistěte, že tou nešťastnicí nebudete vy!

Možná je těžší zorientovat se v tom, co se v práci považuje za normální, když už i šéf Googlu chodí po open spacu v tangách. To ale neznamená, že kolegové nesledují vaši morálku! Víme, čeho se vyvarujte, zejména pokud jste čerstvá posila týmu, jehož klima zatím oťukáváte.


Vřelá až moc

Zeptat se ráno v kuchyňce nadřízené, která miluje tanec: „Jak pokračují vaše lekce zouku?“ klidně můžete. Jestliže jste ale v práci nová, nevyzvídejte u šéfové oddělení, jestli má přítele, kolik mu je a zda spolu už bydlí. Vlezlost vás pasuje do role netaktní husy. Zaměstnankyně, která právě prožívala těžký rozchod, se všech ptala, jestli mají přítele, aby získala srovnání. Vyzvídala i od manželky ředitele a sklidila akorát ostudu.


Pohlídejte si…

Než zabrousíte na tenký led, pozorujte chvíli náladu ve firmě. Pokud je formální, pěstujte smysl pro úctu k těm nad sebou. Jestliže se ocitnete spíš v přátelském prostředí, i tak si dávejte pozor, abyste respektovala své nadřízené. Nejste si rovni, to oni vás totiž smějí najmout, povýšit nebo vyhodit. Obráceně to nefunguje! Není důležité, co vy si myslíte o nich, ale co si oni myslí o vás. Nemluvte o jejich soukromí, pokud vás nevyzvou.


Řádila na síti

„Naše recepční žádala o místo reklamní konzultantky a dala nám adresu svého blogu, aby ukázala, jak je kreativní. A že tedy byla! Pravidelně na něm totiž ventilovala události z firmy – například ředitelovy záchvaty zuřivosti. Bez zábran tam hodnotila vzhled a charakterové nedostatky kolegyň. Musela jsem ji vzít stranou a promluvit jí do duše: ,Hele, tohle se nedělá. I když tam ty lidi nejmenuješ, je jasný, o koho jde!‘ Práci jsme jí nedali,“ líčí inzertní manažerka jedné známé pražské PR agentury. Šířit drby na Facebooku i Twitteru je taky nepřípustné a vymstí se!


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:23