Pokud máte rádi místa, bez tisíců turistů a kde výlet po svých zvládnou i malé děti, vydejte se na bývalý gotický strážný hrad. Budete tam mít okolní Moravskoslezský kraj jako na dlani.

Jičínů je v České republice několik. Většina lidí si ale asi jako první představí ten s lesem Řáholcem, kde žil loupežník Rumcajs. Avšak na severní Moravě jsou Jičíny ještě dva: Nový - což je krásné město a pak Starý, což je nedaleká obec, které na kopci dominuje starý, stejnojmenný hrad.

Zaparkujte ve Starém Jičíně na náměstí a vydejte se směrem ke kostelu. K němu se dostanete po starých krytých dřevěných schodech, které mají zajímavou atmosféru. Pokud jdete s dětmi, okolo kostela se vydejte po asfaltové cestě na hrad. Pokud jste fyzicky zdatnější, náročnější cestička vede okolo Božích muk strmě nahoru lesem. Oběma cestami se dostanete na hrad, který je otevřený po celý rok a neplatí se do něho vstupné. Je zábavné procházet jeho zbytky a prolézat staré rozvaliny.

Hrad v minulosti sloužil jako strážní, protože tudy vedly obchodní cesty do nedalekého Polska.

Když je dobrá viditelnost, uvidíte odsud Oderské vrchy, celý Nový Jičín, okolní kopce, ale také Beskydy a třeba Lysou horu nebo Radhošť. Jediným místem, kde se platí vstupné, je zrekonstruovaná strážní věž s výstavou o historii hradu. Najdete zde fotky, archeologické nálezy, ale také malou maketu původního hradu. Doporučujeme vylézt také nahoru, na rozhlednu, kde okolí uvidíte ještě lépe.Zpátky se vydejte stejnými cestičkami a na Starém Jičíně se doporučujeme zastavit i do místního malého Vesnického muzea, které si tu zřídili místní nadšenci a milovníci historie, manželé Polzerovi. Najdete tady staré předměty a artefakty, které v minulosti používali naši předkové a pan Polzer vám každý předmět rád předvede a něco vám k němu řekne.

Po výletě se zajeďte podívat také do nedalekého Nového Jičína, jehož renesanční náměstí s podloubím patří k nejkrásnějším v České republice, a kde si můžete prohlédnout i originální Muzeum kloubouků. 

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:39