Jestli vám malebné městečko na kopci v předhůří Beskyd nic neříká, tak perníkové „Štramberské uši“ určitě ano. Pojďte si je tu vychutnat a podívat se okolní krajinu třeba z Trúby:

Někdy je těžké najít výlet, který by si užila celá rodina - malí i velcí. Tak tady si na své přijdou opravdu všichni. Severomoravský Štramberk sice není moc velký, zato je nabitý poznáním, kulturou i zážitky. A navíc je to památková rezervace.

Vzhůru do kopce


Ať do Štramberka pojedete z jakékoliv strany – od Kopřivnice nebo od Nového Jičína, vždy pojedete nahoru. Leží totiž v kopci a dominuje mu tzv. Trúba. Je to vyhlídková věž, která kdysi sloužila k obraně starého hradu. Dnes už z něho zbyla jenom ta a je zajímavé si vyjít 167 schodů a podívat se na okolí v jejího vrcholu. Určitě vás při stoupání zaujme hladomorna s vycpaným panákem nebo nahoře barevná sklíčka v oknech, z nich každá barva evokuje pohled na Štramberk v jiném ročním období.

Mohlo by vás zajímat: Hrady, zámky a zříceniny, které stojí za návštěvu

Uši, co se jí


Po prohlídce Trúby se posilněte pravýma Štramberskýma ušima. Místní specialitou, kterou tu prodávají na každém rohu. Určitě je znáte z poutí – perníkové kornouty, které voní po tajné směsi koření. Pečou se odpradávna na počest bojů s Turky, kdy se našly pytle s nasolenýma ušima nepřátel. Ano, trochu morbidní, ale chutnají opravdu skvěle. 

Cesty do pravěku


Centrem městečka je náměstí, kde se můžete podívat do kostela, ale také do muzea Zdeňka Buriana nebo si tu zajít do pivních lázní, či si dát pivo z místního pivovaru. Pokud máte rádi přírodu, vydejte se do botanické zahrady, kde uvidíte nejenom zajímavé rostliny, ale také lom se zbytky trilobitů.

Nedaleko je také vyhlášená jeskyně Šipka, kde se našly pozůstatky čelisti neandrtálského dítěte. Pěkná procházka vás zavede až na vrchol vápencového lomu a zase zpátky, kde jsou nádherné výhledy na celé městečko v kopci s dominující Trúbou a barevnými střechami místních chalup.

  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:08