Maso, volba číslo jedna
První příčky v grilování stále drží maso, takže pokud chcete sklidit úspěch, sáhněte vždy po kvalitním správně vyzrálém mase. Nejlepší je kupovat ho na pultovém prodeji v řeznictví. Tam vám navíc, v ideálním případě, zkušený řezník poradí s výběrem vhodného kousku. Dozvíte se také více informací o původu a stáří masa. Po nákupu, zvláště v teplých měsících, maso vždy skladujte v chladu. Maso je nejlepší rovnou zpracovat a nezamrazovat. Přednost dávejte lokálním produktům, kdy máte jistotu čerstvosti. Na gril se hodí jak libové kuřecí a krůtí maso, tak hovězí či vepřové. Když je maso mramorované, tedy prorostlé tukem, zajistí to po jeho ugrilování lahodnou šťavnatost, křehkost a intenzivní chuť.
http://gty.im/746028473
Marináda = klíč k úspěchu
Dalším krokem je marinování. Pro dokonalou chuť se držte pravidla, že se marináda připravuje pokaždé čerstvá a nepoužívá se opakovaně. Zkuste zapojit fantazii a vyhněte se klasice v podobě mixu oleje a grilovacího koření. Zvládnout se to dá i bez oleje, stačí vám citronová nebo pomerančová šťáva a bylinky, případně můžete sáhnout po pivu či vínu. Co se týče koření, raději si směs na marinádu namíchejte sami namísto již hotové směsi, které často obsahují zbytečně vysoké množství soli. Když už sáhnete po oleji, zkuste olivový nebo neutrálnější řepkový.
Ryba místo masa
Zkusili jste někdy klasický steak vyměnit za steaky z tuňáka? Ryba na grilu představuje nejen zdravější a lehčí variantu, ale zároveň je to jeden z nejlepších způsobů, jak ryby připravit. Grilovat můžete tuňáka, lososa, pstruha, makrelu, ale třeba i krevety či mušle. Ideální jsou samozřejmě ryby čerstvé, ale ne vždy máme možnost si takovou koupit. Velice chutné na moři zmrazené ryby, tzv. sea frozen, nabízí například značka Mylord Premium. Stačí je nechat jen rozmrazit a pak ugrilovat jako čerstvou rybu. Abyste při grilování nepřebili jedinečnou chuť ryby, stačí použít čerstvé bylinky a potřít maso zlehka olejem či máslem. Při servírování pak nesmí chybět citronová nebo limetová šťáva.
http://gty.im/108090393
Ryby můžete grilovat na mřížce, kterou stačí před grilováním naolejovat a nechat rozpálit, nebo na kovových plátech, které položíte na rošt grilu. Aby se vám křehká ryba během přípravy nerozpadla, grilujte ji nejprve z jedné strany tak, aby byla důkladně propečená a vytvořila se na ní kůrka, a až pak ji obraťte. Rybám obecně stačí jen krátká tepelná úprava. Podle jejich tloušťky a také toho, zda jde o filet (ten stačí grilovat pouze 5–10 minut) či celou rybu (tu na grilu ponechte raději 30 minut).
Zelenina nesmí chybět
Ke grilovanému masu nesmí na stole chybět mísa čerstvého zeleninového salátu. Pro zpestření ale ugrilujte i zeleninu. Ideální jsou na to papriky, cukety, lilky, rajčátka, chřest nebo kořenová zelenina. Výborná je také kukuřice nebo třeba žampiony. Chuť červeného masa na grilu skvěle podtrhnou grilované půlky švestek. Papriky nebo cukety můžete také naplnit směsí tvarohu a bylinek. Zeleninu však přehnaně nesolte ani neolejujte, jinak si místo zdravé pochoutky připravíte kalorickou bombu, která se na grilu rozpadne. Na gril můžete hodit i ananas, hrušky nebo jablka.
Příloha a dip
Jako příloha se ke grilování nejlépe hodí čerstvé a voňavé pečivo a chléb – dobře propečený, jen tak si zachová své aromatické látky. Podle starého zvyku by měl chléb ,,zvonit“, tedy mít na omak kůrku tvrdou a při poklepu by měla dutě znít.
Chcete-li grilování dovést k dokonalosti, nezapomeňte na dipy. Abyste však nepřebili chuť grilovaného masa nebo ryb, smíchejte třeba čerstvý tvarohový sýr, pepř, sůl a jarní cibulku. Zkuste zakysanou smetanu a jogurt s česnekem nebo čerstvými bylinkami. Skvěle grilované pochoutky dochutí kari s medem.
http://gty.im/815186136