Konečně jste potkala toho pravého. Muže, s nímž chcete zestárnout a vychovávat děti. Už se těšíte na to, až vám pomalu poroste bříško a vy se stanete mámou. Vážně to ale bude taková pohádka, jak si teď malujete?

Po dětech jsem nikdy extra netoužila, vlastně jsem je ani neměla příliš v lásce,“ zamýšlí se sedmadvacetiletá Eliška. „Pak jsem ale poznala Petra a už po pár měsících jsem věděla, že by byl skvělý táta. Najednou jsem začala hrozně chtít dítě – s ním.“ Než přišlo první výročí svatby, oznámila Eliška Petrovi i celé rodině radostnou novinu. „První pocity byly euforické, oba jsme se těšili, že se staneme rodiči. To jsme ale ještě netušili, jak to s námi zamává,“ říká Eliška a smutně si povzdychne. „Nejdříve jsem začala vyšilovat já. Před těhotenstvím jsem hodně sportovala a byla hrdá na svoji štíhlou postavu. Najednou jsem začala kynout. Tělo se mi měnilo před očima. Bradavky se ‚rozpily‘ do podivného patvaru, na prsou se mi objevily strie a zadek zrosolovatěl. Připadala jsem si odporná a manželovy reakce mi to bohužel nijak nevyvracely,“ popisuje nastávající maminka.


„Začalo to stížnostmi, abych si při sexu oblékala podprsenku, protože pohled na moje ‚těhotenská prsa‘ zabíjí jeho apetit. Postupně to gradovalo. Jsem v sedmém měsíci těhotenství a intimita z našeho vztahu vymizela úplně. Manžel mi na rovinu řekl, že ve mně nedokáže vidět stejnou partnerku jako předtím. Už vidí jen těhotnou a budoucí matku. Netají se tím, že už ho sexuálně nepřitahuju, a vyhýbá se jakékoli intimitě, která se omezila na letmý polibek na tvář při příchodu domů. Nechuť k sexu zdůvodňuje strachem, aby se něco nestalo dítěti. Já si ale myslím, že na něj mají vliv i kamarádi, kteří už děti mají a o poporodním sexu se nevyjadřují nijak lichotivě,“ myslí si Eliška, které partnerovo chování srazilo sebevědomí. Zůstaly jen obavy, jestli ji rodičovství připraví o intimní život natrvalo...


Syndrom madonny

Eliščin případ není ojedinělý. Psychologové jej vysvětlují jako syndrom Madonny a jde o to, že muži svou partnerku v těhotenství přestávají vnímat jako milenku, ale pouze jako matku, které si váží za to, že dala život jejich dítěti. Nejrůznější obavy z těhotenství a porodu se netýkají jen žen, s proměnou partnerky se nesnadno vyrovnávají i muži.  Někteří ztrácejí zájem o sex během těhotenství, jiní po porodu. 


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:43