Pozdní rodičovství může mít svá pozitiva. Nevěříte? Čtěte náš článek a zkušenosti a zážitky slavných starších matek.

Otěhotněla jste po 40 nebo si s touto myšlenkou zatím pohráváte? Rozhodně se nenechte odradit názory okolí či zdravotními strašáky. Proč vlastně ženy první těhotenství odkládají? Dosud nenalezly správného partnera, životní vyrovnanost nebo jistotu v povolání. Když už je na své cestě našly, nebudou se zbavovat posledního kroku ke štěstí.

Výhody pozdního rodičovství


Na rozdíl od mladých maminek mají ty starší fungující rodinné zázemí a oporu, takže si mateřství mohou více užívat. Načerpané zkušenosti, zažité denní rutiny, zodpovědnost a životní vyzrálost jsou v mateřství velkými výhodami, které k pohodě značně přispějí. Starší maminky už nemají pocit, že jim něco utíká a kde by právě mohly být.
Bonus navíc: Nekonečný boj s plenkami, chrastítky, oblečky a miminkovskými vymoženostmi maminky chtě nechtě omladí.

Nebojte se rizik


Jasně, s vyšším věkem maminek přicházejí zdravotní problémy. Pravidelné kontroly u lékaře dokážou problém včas odhalit a vyřešit. Jako starší rodičce vám bude věnována zvýšená pozornost lékařů, takže bude o vás oba postaráno.
Náš tip: Dodržujte zdravý životní styl, nekuřte a nepijte alkohol, dbejte na pravidelné kontroly a do svého jídelníčku zahrňte kromě vyvážené stravy i různé doplňky, kterými předejdete vývojovým vadám. Během těhotenství a kojení dochází ke zvýšeným požadavkům na spotřebu vitamínů, minerálů a dalších živin. Zvláště pak starší rodičky by měly dbát na jejich pravidelné doplňování. Nejdůležitější je kyselina listová, kterou odborníci doporučují užívat již 4 týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu. Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem závažných vývojových vad plodu během těhotenství „Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potratily,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. Ústav pro matku a dítě (ÚPMD) v Praze Podolí se například podílel na vývoji přípravku GS Mamavit, který obsahuje 23 vitamínů včetně 150 mg hořčíku pro pokrytí deficitu u těhotných žen.

Ženy, které rodily po čtyřicítce


Bára Basiková (54 let) – syn Theodor (ve věku 47 let)
Ještě než zpěvačka Bára Basiková porodila, mluvilo se o tom, že potomka svěří na hlídání dcerám. Což se samozřejmě nestalo, Bára si našla profesionální chůvu a bez problému zvládala kariéru i rodinu.

Zora Jandová (59 let) – dcera Ester (ve věku 43 let)
Při druhém těhotenství přibrala asi 20 kilo. U první dcery, Viktorky, přibrala dokonce 22! „Ale celkem rychle se mi tehdy podařilo se dostat na původní váhu. Snad to bylo stresem, snad celkem dlouhým kojením. S Esterkou, která se narodila o deset let později, se 20 kilo navíc shazovalo podstatně hůř. V té době mi totiž bylo přes čtyřicet a to už se tělo začíná chovat úplně jinak,“ vzpomíná Zora.
Zoře tehdy pomohl fitness trenér a odborník na zdravý životní styl David Huf. „Teď, když už mám vystudovanou Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra, bych si asi dokázala poradit i sama. Ovšem korekce někoho zvenčí je vždycky dobrá.“

Veronika Žilková (56 let) – dcera Kordula (ve věku 43 let)
V propagačním textu k Tele Tele Michal Suchánek sliboval, že jeho parťačka hned tak neotěhotní. „Já nic neslibovala, ani mě o nic takového nikdo nepožádal. Michal to myslel jako vtip, nečekal, že ještě v pětačtyřiceti otěhotním,“ směje se Veronika.

Ilona Csáková (47 let) – syn Dominik (ve věku 41 let)

Jednačtyřicetiletá Ilona Csáková přivedla na svět své druhé dítě už jako vdaná. „Razila jsem teorii, že svatba je pouze formální záležitost, ale jak člověk žije a prožívá, zásady mění,“ řekla tehdy ke svému velkému dni Csáková, jíž tehdy šla za družičku kamarádka Ivana Gottová.
Už v průběhu svatebních příprav připustila, že by si přála druhé miminko. A to se jí povedlo uskutečnit.

Sára Saudková (50 let) – syn Oskar (ve věku 45 let)

„Děti – Sárinka se Samíkem – si ho hned chtěly odvézt domů se slovy ,vždyť je náš!'. Těšily se na něj,“ vzpomíná Sára Saudková, která děti nevnímá jako starost nebo problém, ale jako součást života, jako bohatství. „Úžasně člověka nastartují a naopak dávají sílu.“

Dana Bérová (50 let) – syn David (ve věku 44 let)
Elixírem mládí bývalé ministryně informatiky Dany Bérové je prý dítě. Druhý syn se jí narodil ve čtyřiačtyřiceti letech. „Dítě jsem chtěla delší dobu, a když jsem pak našla ideálního partnera, nebylo co řešit. Spíš jsem měla strach, jestli se to podaří. Teď všem říkám, že zatím je to bezvadné, ale ať se mě přijdou zeptat za deset let – syn bude v pubertě, mně bude šedesát. Těžké časy teprve přijdou,“ uvažuje realisticky bývalá ministryně.

Kelly Preston (55 let) – syn Benjamin (ve věku 48)
„Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem ohromená,“ řekla tehdy. „Vyklouzla jsem z postele a pak se vrátila vzbudit i Johnyho. Oba jsme začali plakat. Bylo to úžasné.“

Salma Hayek (51 let) – dcera Valentina (ve věku 41 let)
„Cítím se spokojená a naplněná, před 10 lety bych taková pravděpodobně nebyla,“ řekla po porodu Salma Hayek. „Má dcera dostala lepší matku, když se narodila až teď.“

Michaela Bakala (Maláčová) (46 let) – dcera Adele (ve věku 42 let)
Prezidentka České Miss porodila své čtvrté dítě  po čtyřicítce. „Holčička byla mé tajné přání,“ říká Maláčová.

Halle Berry (51 let) – syn Maceo (ve věku 47 let)
Herečku prý druhé těhotenství zaskočilo. „Bylo to největší překvapení mého života, abych vám pravdu řekla. Myslela jsem, že je to už za mnou a že se mi to v životě už nepodaří. Takže je to opravdu velké překvapení a také to nejúžasnější," řekla Berry, když veřejně oznamovala své pozdní těhotenství.

 

  10:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:02