Opravdu potřebuje dítě pro správný vývoj matku i otce? Proč by tradiční model nemohli nahradit dvě mámy nebo dva tátové?

Před sedmi lety byl v Česku uveden do praxe Zákon o registrovaném partnerství. V té době šlo o pozitvní krok kupředu, který dal gayům a lesbičkám možnost mít alespoň zčásti stejná práva, jaká mají heterosexuální páry. Mohou si vzít stejné jméno, vyřešit tak společný majetek a v případě potřeby mají právo na získání informací o zdravotním stavu svého partnera. Protože ale mají homosexuální páry stejné potřeby jako ostatní partneři kdekoliv na světě, touží i po vlastní rodině. Tu jim ale zákon o registrovaném partnerství neumožňuje. Zatímco svobodná žena může přesvědčit kamaráda, aby se vydával za jejího partnera a bez problémů pak podstoupí umělé oplodnění, registrovaným lesbám tuto možnost paragraf z roku 2006 vzal. Stejné je to i s adopcí. Jako svobodná žena či muž si můžete zažádat o osvojení dítěte, registrovaní homosexuálové tuto možnost nemají.Proto několik poslanců ve spolupráci s občanským sdružením Proud předložilo Poslanecké sněmovně návrh novely, která by umožňovala alespoň osvojení dítěte partnera nebiologickým rodičem. „V Česku je už nyní řada registrovaných párů, které vychovávají děti, ať už z předchozího vztahu nebo z umělého oplodnění. Tyto děti se však nacházejí v nevýhodné situaci. Teprve po osvojení registrovaným rodičem by totiž měly právo dědit a on by naopak mohl požadovat informace o zdravotním stavu či školním prospěchu,“ vysvětluje Petr Kalla z Proudu.


Bez pádných důkazů

I když návrh novely rozdělil veřejnost na dva tábory, podle odborníků není důvod, proč této změně bránit. „Z mého pohledu není podstatné, aby maminka byla žena a otec muž, ale aby šlo o zralé osobnosti, které jsou schopny rodičovských kompetencí a současně měly funkční partnerský vztah,“ říká psycholog a terapeut Michal Petr a pokračuje. „Také záleží na sociokulturních podmínkách, je zcela jiná situace, zda jde o pár bydlící v Praze či na malé vesnici. Otevřenost a akceptování jinakosti je v dnešním propojeném světě mnoha kultur žijících na jednom místě důležitým a nezbytným krokem, který musíme udělat, jinak nebudeme žít kvalitní život. Děti homosexuálních párů tak mohou mít v tomto kontextu dokonce do jisté míry výhodu.“ Co je pro děti při výchově podle psychologů nejpodstatnější? „Pocit, že jsou milované a přijímané. Bezpečí. Podpora. Otevřené možnosti. Zdravé limity. Adekvátní péče. To vše může poskytnout zralý člověk bez ohledu na to, kdo ho sexuálně přitahuje. Základem je spokojený partnerský vztah rodičů, protože pak mají kapacitu dávat dítěti, co je třeba. To je důležitější než snaha držet nějaké sociální normy z 19. století.“


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:28