Většinou si jich všímáme, jen když nás na sebe upozorní požárem, zemětřesením, vichřicí nebo povodní, ale ony jsou s námi pořád. A co víc, nejsou jen s námi, jsou i v nás. Jak je využít v náš vlastní prospěch?

Živly se k nám dnes znovu vracejí v hávu new age, horoskopů či různých léčitelských návodů, nemá ale smysl radovat se ‚objevem‘. Naši předkové je vnímali naprosto přirozeně, nic jiného jim nakonec při jejich způsobu života ani nezbývalo. My se se živly můžeme potkat také a letní doba toulek je k takovému setkání nejlepší příležitostí. Nemusíme se přece jen opékat na pláži nebo třeba šlapat do pedálů, doba odpočinku se dá strávit i jinak.Prostě živel


Možná vám tak říkala maminka, když jste byli děti... Živel, samozřejmě, ale jaký vlastně. Který je ten váš? Nejjednodušší je určit živel podle znamení horoskopu.Vodními znameními jsou Rak, Štír a Ryby a u těch, kteří se narodili pod vládou vodního živlu, se předpokládá velká intuice, emotivnost, ale i jistá poddajnost. Voda je považována za ženský živel.Mezi ‚ohniváky‘ patří Lvi, Berani a Střelci a jejich charakteristikou je výbušnost, vůdcovské ambice, tvořivost, ale i sklon k agresivitě a hazardu. Živel Ohně má mužskou polaritu.Pak jsou tu temná znamení Země – Býk s Pannou a Kozorohem. Země dává svým dětem stabilitu, ale také touhu po moci, tvrdost, ovšem i egoismus a pragmatický pohled na život. Zemský živel je ženský, je v něm moudrost starých životem poučených žen.Zato živel Vzduchu je mnohem veselejší, pod jeho vládou dovádějí Blíženci, Váhy a Vodnář.  Vzdušný živel je nestálý, inspirativní, tvořivý a komunikativní, ale také nespolehlivý. Vzduch má mužskou polaritu a tvoří protiváhu vážné a trochu posmutnělé Zemi.


Samozřejmě se může stát, že vám živel, přináležející k vašemu znamení, nic neříká, nesouzníte s ním. Berana nebaví koukat do plamenů a Štírka snese vodu leda tak ve vaně. Nezoufejte a zvolte si živel podle libosti. Milujete moře? Hoďte za hlavu poučky zvěrokruhu, váš instinkt vás vede správným směrem.


Toužíte po větru ve vlasech? Pak se nedáte na jeskyňaření jenom proto, že jste zplozenec zemského živlu. Nikdy jste se nenaučili plavat? Pak se přece neutopíte, i když vám znamení Ryb velí lásku k vodě. Jen vy sami si vybíráte energii, kterou můžete ze živlů načerpat, což vám o prázdninách přijde vhod.