Při tomto cvičení, které před deseti lety vyvinul japonský lékař Izumi Tabata, si sáhnete na dno svých sil. Na druhou stranu byste těžko hledali účinnější metodu!

Tabata, nebo HIIT?


Tabata je velmi efektivní a náročná metoda intervalového tréninku, při kterém se zvyšuje fyzická kondice i síla zároveň – získáte aerobní kondici i nárůst dynamiky. Jedná se v podstatě o předchůdce dnes rovněž oblíbeného HIIT tréninku.
V čem každy´ vysoce intenzivní intervalovy´ trénink (High Intensity Interval Training, zkráceně HIIT) spočívá? Jde o cvičení, při kterém během půlhodinyposílíte celé tělo. Důležité je střídat maximální intenzitu s odpočinkem. U HIITu se zpravidla cvičí čtyřicet vteřin v maximální zátěži, po nichž následuje dvacet vteřin odpočinku. Pak se intervaly zkracují na dvacet vteřin v zátěži a deset vteřin odpočinku.


Co vás na lekci Tabaty čeká?


Tabata funguje na stejném principu. Cvičení se skládá z osmi 20sekundových intervalů prováděných na 100 %, proložených dobou odpočinku 10 sekund. Celý trénink je sestaven ze 4–5 takovýchto kol zvaných TABATY. Jednotlivá kola jsou oddělena delší asi minutovou přestávkou. Použité cviky jsou každý trénink obměňovány. Obecně je dobré cvičit základní cviky s vahou vlastního těla, jako jsou dřepy, výpady, kliky a vzpory, angličáky, sprinty, skoky v různých variacích, švihadlo, přeskakování překážky atd.

Každá lekce se skládá z úvodního zahřátí a strečinku, vlastního TABATA tréninku a závěrečného zklidnění a protažení.


Odkud se Tabata vlastně vzala?


Tento druh cvičení vyvinul japonský lékař Izumi Tabata v roce 1996 v Národním ústavu Fitness a sport v Tokiu. Se svými spolupracovníky poukázal na vysokou účinnost této metody, která je jednoduchá, ale zároveň neuvěřitelně těžká. Tyto krátké intenzivní tréninky poskytují lepší sportovní výkony. Tělo lépe metabolizuje glukózu a odbourávání tuků probíhá mnohem rychleji. Tabata a intervalový trénink také významně snižuje inzulínovou rezistenci. Dochází k vyšší oxidaci tuků a zlepšení glukózové tolerance.


Kde si Tabatu zacvičit?


Tohle skvělé a maximálně účinné cvičení si můžete vyzkoušet například v Sokolovně Průhonice.

  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:32