Miminka narozená v chladných měsících roku mají oproti „letňátkům“ nevýhodu – každá cesta ven je s nimi tak trochu výprava na severní pól.

Zatímco v létě stačí obléct „bodýčko“ a vzít s sebou plínku na přikrytí, v zimě je třeba dítě nasoukat do teplého, ale mnohdy značně neforemného oblečení a pak ještě řádně zabalit v kočárku. Pokud je navíc vaše dítě kojené, je třeba si cestu o to lépe naplánovat. Při podzimní plýskanici nebo ve sněhu se kojenec nedá nakrmit kdykoli a kdekoli na lavičce jako v létě. A to nejen proto, že ze sezení na studeném lehce prochladnete. Je třeba myslet také na to, že stejně jako je zababušen váš kojenec, jste zřejmě teple oblečená i vy.

Jenže čerstvý vzduch má na matku i dítě pozitivní vliv. Pobyt na něm posiluje imunitní systém a pomáhá překonat únavu z přerušovaného spánku s kojencem. Proto není na místě zůstávat na podzim a v zimě doma. Ale rozhodně to není jen o tom obout si tenisky a vyrazit. Co budete do kočárku potřebovat?

FUSAK: Je věc, která nejvíce zatíží váš rozpočet, přitom jej využijete pro novorozence i větší miminko. Nejspíš ale budete potřebovat dva. Jeden do hluboké korbičky kočárku a jiný do sportovního kočárku pro větší děti. Ne však nutně. Závisí to především na typu kočárku, který pro svůj malý poklad vyberete. Fusak tedy kupte rozhodně až když máte jasno ve

target="_blank" rel="noopener">výběru kočárku a podle kočárku volte jeho velikost. Dejte si pozor, aby šel fusak ve vašem kočárku nějakým způsobem uchytit. Nebude vám pak sjíždět se svíjejícím se neposluchou. Co se materiálu týče, důležité je, aby byl uvnitř teplý a měkký a navrch nejlépe nepromokavý a snadno omyvatelný. Vnitřní část na zimu a podzim je nejlepší z fleecu nebo kožešiny tzv. „beránka“. Praktická rada: pokud se rozhodnete pro „beránka“, podložte hlavičku ještě obyčejnou látkovou plenou. Věřte, že obsah kojencova žaludku se z chlupů čistí extrémně špatně.FUSAK DO AUTOSEDAČKY: Kromě standardních fusaků existuje ještě varianta do autosedačky/vajíčka. Já osobně nejsem jejím příznivcem. Ale já parkuji v garáži, kam se pohodlně dostanu i v papučích. Mám tedy v autě za každých okolnsotí relativně teplo. Pokud auto parkujete venku, často jezdíte a nechce se vám auto rozehřívat předem, bude se vám hodit i tento fusak.

PODLOŽKA DO KOČÁRKU: Zima je od spodu. Na tohle známé pravidlo nezapomínejte ani u kočárku a zkontolujte, na čem vaše novorozeně v korbičce leží. V případě, že s podložkou nebudete spokojená, dá se koupit zimní podložka z ovčí vlny, která příjemně hřeje. Než ji ale koupíte, zamyslete se, kam s kořárkem budete nejčastěji vyrážet. Do města většinou není potřeba, do hor je skoro nezbytnost.

RUKÁVNÍK: Přestože ostatní maminky o něm básní, já jsem jej příliš nevyužila. Není to ale tím, že by se jednalo o zbytečnost, záleží spíše na tom, co s kočárkem podnikáte. Pokud s kočárkem hodně manipulujete, chodíte s ním po městě a obchodech, pak budete nadšeně nominovat autora rukávníku na Nobelovu cenu. Ruce díky němu budete mít v teple, ale nebudete si muset neustále navlékat a svlékat rukavice.

DEKA: V mém „single“ bytě nebyla žádná, od té doby co mám děti mám vždycky nějakou po ruce. Deka se vám v domácnosti s dětmi hodí. Ve velkých mrazech vytvoří další vrstvu zateplení (šup s ní přes fusak), v létě si jí natáhnete v parku nebo na louce a buď si uděláte piknik nebo si trochu odpočinete.

ČEPICE: U novorozenců představuje povrchu hlavičky 1 povrchu jejich těla. Není divu, že jí odchází z těla podstatná část tepla. Proto dbejte na to, aby ji vaše dítě venku nosilo.

KOMBINÉZA: Možná se zdá zbytečné oblékat dítě do kombinézy, pokud už je ve fusaku. Uvědomte si ale, že miminko v kočárku buď leží nebo sedí, zkrátka se nehýbe a nezapotí jako vy. Proto se uvádí, že by mělo mít alespoň o jednu vrstu více než si zrovna oblékáte vy a mělo by být oblečeno „jako cibule“, tzn. mít na sobě více vrstev, které lze v případě potřeby svlékat. Teorie zní hezky, ti co mají více dětí ví, že v zimě by bylo nejlepší odletět s ptáky do teplých krajin, kde se děti oblékat nemusí. Tím chci poukázat na praktičnost kombinézy, kterou jednoduše přetáhnete přes domácí obleček (případně přidáte k domácímu oblečku ještě světřík). Mně se tato metoda osvědčila hlavně u sedícího miminka, kterému pokud zrovna nespí nechávám ve fusaku pouze nohy, které mají tendenci v kočárku více prochladnout, vrchní polovina těla je v kombinéze a má tak tepelný komfort i možnost se hýbat. Kombinézy mám dvě – podzimní fleecovou a zimní s kožíškem uvnitř – a vybírám mezi nimi dle aktuálního počasí. Každopádně platí – pokud si nejste jistí, zda je dítě dosatečně oblečeno, sáhněte mu zezadu na krk. Příliš oblečené miminko ho bude mít horký a zpocený.

KRÉM PROTI MRAZU: Ve velkých mrazech se hodí mít po ruce krém proti mrazu, nejlépe s obsahem přírodního lanolinu, a namazat dítěti obličej, který z kočárku zvědavě vykukuje. Větší komfort už potomkovi zaručit nemůžete.

TERMOLÁHEV, NAHŘÍVACÍ POLŠTÁŘEK: Tyhle dvě věci nevyužije každý. Jejich smyslem totiž není přidávat je miminku do fusaku, aby mu v něm bylo větší teplo. Jsou vhodně pro ty, kteří nemají možnost parkovat kočárek na teplém místě a ani nemají možnost jej pár minut před použitím na nějakém teplém místě ohřát. Jen si vzpomeňte, jaké to je sedat si do vymrzlého auta. Nějak podobně se cítí váš mrňous, proto není od věci mu příchod do kočárku trochu vylepšit.

TERMOHRNEK: Pokud byste si na každé procházce, na které se cítíte unavená nebo prokřehlá z dlouhého postávání u hřiště, kupovala teplý nápoj v kavárně, váš rozpočet to citelně zasáhne. Navíc kavárenská infrastukura s tou dětskou ne vždy koresponduje. Proto vám radím, dejte si termohrnek do povinné výbavy kočárku. A samozřejmě jej nezapomeňte před odchodem naplnit (ne, to není stupidní rada, to jen vím, co způsobí pár měsíců nekvalitního přerušovaného spánku).

A rada na závěr? Ve vyhřátém a měkkoučkém kočárku se váš poklad bude cítit výborně,nezapomeňte však na to, že trocha chladu a otužování je dobrá pro imunitu i zdraví a dítě zbytečně nepřehřívejte.