Zatímco ve vyspělých západních zemích se uskutečnila "velká porodní revoluce" už v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, naše porodnictví se obrozujete prve nyní.

Čelit nánosům rutiny v porodních sálech je náročné, velkou podporu všem budoucím matkám a otcům nabízí Světový týden respektu k porodu. Ten vznikl na obranu normálního, přirozeného procesu, proto, aby předkládal nejnověji dostupné vědecké informace a napomáhal zlepšení komunikace mezi matkami a zdravotníky. Je třeba si uvědomit, že bezpečná péče při porodu nemůže být založena na nějakých neměnných zvyklostech a rutině, ale právě jen na vědeckém výzkumu. Právě spolehlivé,ověřené informace jsou hlavní devizou Světového týdne respektu k porodu ve všech pořádajících zemích. Letošním ústředním tématem je aktuální otázka: Kolik stojí porod?


Hnutí za aktivní mateřství pořádá v pražském Kině Perštýn Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství a expozici výrobků šetrných pro člověka i přírodu Homo ecologicus. Po celý týden od 21. do 27. května mohou návštěvnice a návštěvníci na příklad snít v děloze za zvuků "prenatální hudby" Moniky Načevy, projít si malý porodní sálek, začíst se do doporučovaných knih a časopisů, občerstvit se ve zdravém, zeleném baru, nakoupit vybrané výrobky v obchůdku, navštívit poradnu porodní asistentky či duly a zejména vzdělávat se a poučovat na přednáškách a workshopech.


Největším lákadlem programu STRP jsou beze sporu filmové projekce. Letos na diváky čekají tři dokumentární filmy: Porodní plán režisérek Kateřiny Kačerovské a Gabriely Kontra, Orgasmický porod Debry Pascali Bonaro a Měsíc v nás Diany Fabiánové, poněmž následuje beseda k tématu. Letošní ročník přináší i další lákadla: přijede Naomi Aldort, uznávaná rodinná terapeutka, autorka knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi. A další vzácnou návštěvou je profesorka Valerie Flemming, zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO), která shrne doporučení WHO pro bezpečný porod. Zveme vás i na diskusi, která ze všech možných úhlů pohledu rozebere ústřední téma, tedy Kolik stojí porod.


K akci se připojuje celá řada dalších organizací po celé republice, v každém regionu tedy zájemkyně a zájemci najdou nějaké kontaktní místo, přednášku, filmovou projekci nebo diskusní setkání.


Bližší informace o programu, expozici, přednášejících a pořádajících, jakož i seznam připojených organizací najdete na webových stránkách www.respektkporodu.cz.


  13:08,  aktualizováno  31. března 2019 13:36