Zdá se nenápadná, ale jen málokdo si uvědomuje, jak nezbytná je pro tělo její správná funkce a jakou paseku může nadělat, když onemocní. Připravili jsme pro vás 12 odpovědí na otázky, které by vás o ní mohly zajímat.


1. Kde ji máme a jak funguje?


Jde o malou žlázku v krku ve tvaru motýla, která leží těsně pod ohryzkem. Jejím klíčovým prvkem, kte­rý potřebuje získávat z potravy, je jód. Ten je pro ni nepostradatelný k vytváření dvou důležitých hormonů: tyroxinu (T4) a tryjodtyroninu (T3), které organismu dodává podle potřeby. Právě tato funkce u ní hraje nejdůležitější roli a ovlivňuje v podstatě každičký orgán našeho těla, tkáně i buňky. Hormony totiž pomáhají usměrňovat lidský metabolismus, jinak řečeno to, jak si naše tělo využívá a zpracovává energii z jídla, které mu dodáváme2. Co se děje, když dojde k narušení funkce štítné žlázy?


Narušení její správné funkce může zasáhnout tělesnou hmotnost, míru energie, svaly a tělesnou zdatnost, vzhled pokožky, menstruační cyklus, ale také paměť, hladinu cholesterolu a dokonce i srdce.3. Jak vypadá ‚nemocná‘ štítná žláza?


Při onemocnění získává na objemu, což je pak možné nahmatat prsty. V takovém případě může jít buď o nedostatečnou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), či naopak o její zvýšenou činnost.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:14