Máte radši proud vody ve sprše, nebo si pravidelně užíváte klid v napuštěné vaně? Ani jedno není špatně, oboje má své benefity.

Většina lidí se častěji sprchuje, je to totiž přeci jen rychlejší.


Například průměrný Pražan…

… se 6,5x týdně sprchuje,

… ale jen 1,3 x týdně se koupe ve vaně. Ve vaně


...se rádi ráchají hlavně malé děti, přínosy však může mít i pro dospělé. Koupání ve vaně není vhodné pro každodenní umývání, protože dlouhý pobyt ve vodě paradoxně vysušuje pokožku, jednou týdně ale může přispět k uvolnění a lepší náladě. Pokud je tělo celé obklopené horkou vodou, uvolňují se svaly i psychické napětí. K navození správné atmosféry jsou vhodné i svíčky, případně různé vonné oleje do koupele. Najděte si tedy čas pro sebe a nechte všechny starosti odplout.Sprchu


... si na rozdíl od vany můžete dovolit každý den, je totiž šetrnější k vaší pokožce a proud vody navíc důkladněji umyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Krátkou sprchu by si tedy měl dát každý i po koupání ve vaně. Největší přínos pro zdraví pokožky i celého těla má přitom studená sprcha, která vám dodá energii, rozproudí krevní oběh a posílí imunitu. Několik osvěžujících minut ve sprše denně také přispívá ke spalování tuků a funguje jako prevence deprese.Vana, nebo masáž?


Další výhodou pravidelného sprchování místo koupání ve vaně je i nižší spotřeba vody. Průměrné sprchování vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč. Efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou přitom podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší!Víte, že… ?


… jedno spláchnutí záchodu vyjde na 50 haléřů

… 4 umytí rukou vyjdou na 1 Kč

… 1 sprchování stojí 2,50 koruny

… 1 napuštěná vana stojí 7,50 Kč

zdroj: průzkum společnosti Veolia


  15:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:24