Svačina je jídlem, které často vynecháváme. Energii z ní ale naše tělo potřebuje pro překlenutí času mezi hlavními chody. Díky ní můžeme předejít přejídání i mlsání. Její příprava nemusí trvat dlouho.

Sladkosti by rozhodně neměly být součástí našeho každodenního jídelníčku a ani svačiny, když tak výjimečně a zdravější alternativy. Rychlé cukry obsažené ve sladkostech, ale i například v polotovarech, zajistí náhlý příval energie, který rychle opadá, střídá ho únava a potřeba si dát další sladkost. „Ideálním zdrojem komplexních sacharidů, tedy cukrů, je převážně zelenina a případně některé druhy ovoce. Obsahují totiž navíc vitamíny, minerály a vlákninu,“ říká Alena Paldusová z programu Zdravá 5.

Správná svačina může pomoci také s přejídáním. Díky její konzumaci totiž předejdeme hladovění, které nás dříve nebo později dožene. Pravidelným a vyváženým stravováním tak nebude docházet k častým večerním návštěvám ledničky, kdy sníme vše, co máme po ruce.

Obsahem správné svačiny, tak jako i všech jídel, by měly být komplexní sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky a vláknina.

Jak na ni?

Ideální dopolední svačinou je například smoothie z ovoce a zeleniny s tvarohem nebo skyrem, který zajistí dostatek bílkovin, či jogurtový dip a hranolky ze syrové zeleniny. Pokud nemáte času nazbyt, můžete rychle vypít i neslazené kefírové mléko a přikousnout k němu ovoce nebo si dát kousek pečiva s plátkem sýra či šunky.

Externí obrázek

Na odpoledne si můžete připravit zeleninovou nebo luštěninovou pomazánku s celozrnným pečivem či knäckebrotem. Pokud nestíháte, výborně poslouží i bílý mléčný výrobek s hrstí ořechů a libovolnou syrovou zeleninou či ovocem.

Externí obrázek

Obecně je lepší volit základní potraviny, které jsou co nejméně průmyslově zpracované. Pokud se snažíte co nejvíce pečovat o své zdraví a také o přírodu, můžete se orientovat na výrobky v bio kvalitě, které jsou už dobře dostupné i v obchodech. Například v prodejnách Albert najdete bohatou nabídku biopotravin z ekologického zemědělství. Vyberte si například z výrobků značky Nature´s Promise.

  10:00