Návrat dětí z prázdnin občas připomíná krocení divé zvěře. Přechod z bezstarostné volnosti do neúprosného řádu všedních dní si ale můžete i výrazně ulehčit. Poradíme jak!

Během prázdnin si zvykly na totální anarchii a dva měsíce chodily spát, kdy je napadlo. To je třeba urychleně změnit. Také dítka znovu zapojte do každodenních povinností, které je o prázdninách míjely nebo se jim úspěšně vyhýbaly (úklid šatníku, zalévání květin, vyskládání nádobí z myčky, venčení psa).

Povzbuzení pomůže


Není dobře, když si dítě automaticky spojí školu s něčím negativním. Vyhněte se obehraným větám typu: „Počkej, ve škole tě srovnají!“ Se staršími dětmi si povídejte o jejich spolužácích, přiveďte řeč na nové předměty, které je čekají, a vyprávějte jim, které jste měla jako školačka ráda vy.

S prvňáčkem to budete mít zřejmě o něco jednodušší. Pokud na vás není silně fixovaný nebo nemá špatné zkušenosti ze školky, má už určitě tašku do školy dávno sbalenou, denně v ní kontroluje ořezané pastelky a nemůže se dočkat.

K lepšímu zvládnutí nástupu do školy významně přispívá pocit dítěte, že si prázdniny krásně užilo a že se mu rodiče dostatečně věnovali. V případě, že se ale do školy netěší a na jakoukoli zmínku o ní reaguje zhoršenou náladou, chtělo by to zapátrat po příčinách. Jestliže se mezi spolužáky ve třídě necítí dobře, může jít o daleko větší problém.

Rozhlédni se!


Velkou pozornost se vyplatí věnovat bezpečnosti. Děti se vrátily z prázdnin rozlítané, zvyklé pobíhat, kde je napadne, zvlášť pokud trávily léto v přírodě nebo na venkově. I se starším školákem je proto dobré dopředu projít trasu do školy, upozornit ho na všechny změny v dopravě, semafory a přechody. Prvních pár dní ho do školy pro svůj klid radši doprovázejte nebo ho aspoň zpovzdálí kontrolujte.

Nákupy vás neminou


Ať už máte doma prvňáčka nebo zkušeného mazáka, nemine vás nákup školních pomůcek. U prvňáků počítejte s vyšší investicí, protože nezůstane jen u přezůvek, obalů a sáčků na všechno možné, ale bude třeba počítat i s nábytkem a vybavením do pokoje školáka. Je chytré a prozíravé pořídit nábytek, který s dítětem poroste a dá se různě přenastavovat, aby odpovídal výšce dítěte. Nákup školní tašky je pak hotovou vědou. Nabídka na trhu je sice bohatá a školní brašny koupíte i v tržnici, ale pozor na kvalitu! Barva a postavička, kterou chce mít vaše dítě na tašce, je totiž to poslední, co by vás mělo při nákupu ovlivnit.

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 17:10