Debatu na toto téma nedávno otevřela aféra s látkou zvanou lilial. Tu obsahují některé barvy na vlasy – zvláště ty navozující měděně nafialovělý odstín.
„Testy na zvířatech prokázaly, že je látka lilial toxická pro reprodukci a její použití tak představuje riziko pro lidské zdraví,“ vysvětlila hlavní hygienička Barbora Macková fakt, proč tyto barvy na vlasy nechala z trhu stáhnout.
Jenže nebezpečných komponentů můžete někdy v kosmetice najít víc. Čeho si tedy všímat?
Parabeny
Používají se jako konzervanty, což je v kosmetice zásadní. Přípravky totiž chrání před mikroorganismy a pomáhají je tak udržet čerstvé a bezpečné pro použití. Jenže nesmí jich být moc.
„Při dlouhodobém užívání umějí negativně ovlivnit plodnost a narušují hormonální rovnováhu,“ varuje lékařka Meghan Sullivan.
Na přípravcích, jako jsou šampony, kondicionéry, krémy (i ty opalovací) nebo deodorantech, jsou vždy uvedeny na obalu. Pokud se jim chcete úplně vyhnout, což ovšem není nutné, hledejte označení „paraben-free“.
Triclosan
Tato chemická látka se dříve používala ve velkém, a to zejména v mýdlech, zubních pastách, deodorantech, šamponech a ubrouscích na tělo. „Má totiž prověřené a jasně zdokumentované antibakteriální účinky,“ zdůvodňuje odbornice.
Dnes už se ale od jejího používání ustupuje. Triclosan totiž narušuje hormonální systém, může ublížit i plodu v těle matky.
„Navíc zvyšuje rezistenci na antibiotika, což vadí ve chvíli, kdy se to nejméně hodí,“ varuje lékařka. Ohrožuje i zdraví srdce a cév.
Víte, co se skrývá pod víčky? Tyto kosmetické přísady byste měla znát![]() |
Formaldehyd
Na ten opravdu pozor! Jedná se o silně toxickou látku, kterou nejčastěji najdete v šamponech a kondicionérech, v lacích na nehty, deodorantech nebo anti-ageing krémech.
„Extrémně dráždí kůži, oči i dýchací cesty. Lidé na ni po čase velmi často vykazují těžké alergické reakce, které si však s ničím neumějí spojit,“ varuje odbornice.
Někdy může dojít i k propuknutí astmatu. Lepší je vždy hledat ryze přírodní a organické kosmetické značky, které se formaldehydu z principu vyhýbají.
Sodium
Tyto látky jsou dvě a označují se SLS a SLES. Jejich výhodou je, že vytvářejí bohatou pěnu. A to je přesně důvod, proč je často najdete v šamponech, sprchových gelech, mýdlech a zubních pastách.
„Pokud je ale používáte pravidelně, může trpět vaše pokožka, což platí hlavně pro citlivější jedince,“ varuje odbornice.
Nejenže způsobí vysušení pokožky nebo vlasů, ale občas způsobí také vyrážku a ekzémy, kterých je těžké se zbavit. Naštěstí existují mnohé přírodní a jemnější alternativy, ze kterých můžete vybírat.
Jak vše vyzkoušet
|
Článek vznikl pro časopis Pestrý svět.