Maminky se často bojí, že jejich miminko postihne syndrom náhlého úmrtí. Přitom pravděpodobnost, že se tak stane, je jen velmi malá.

Je to noční můra všech maminek. Jako SIDS se označuje náhlé, nečekané úmrtí kojence, u kterého nebyly dosud pozorovány žádné příznaky onemocnění a příčina smrti není objasněna ani po podrobném vyšetření. Co zapříčiňuje zástavu dechu i u zcela zdravého dítěte, stále nevíme. Jak se můžeme bránit?


Co víme

Odborná veřejnost se v názorech na SIDS rozchází. Jedni tvrdí, že existuje jen jedna příčina SIDS, ti druzí říkají, že jde o řadu okolností, které mohou za určitých nepříznivých podmínek v určité vývojové fázi u kojence vést k úmrtí. V 80 % případů se týká kojenců do 6 měsíců věku. Častěji se vyskytuje u chlapců, dvojčat a u dětí nedonošených. Nejvíce úmrtí bylo zaznamenáno v zimních měsících od půlnoci do 6 hodin do rána.


Jde o děti zdravé a příčinou úmrtí je zástava dechu, případně srdeční arytmie. Syndromem náhlého úmrtí jsou nejvíce ohrožená miminka mezi ukončeným 1. a 4. měsícem. Největší výskyt je pak mezi 2. a 3. měsícem. Dříve byla kojenecká úmrtnost velmi vysoká. Umíralo až 200 dětí z 1 000 živě narozených. Dnes postihuje v České republice SIDS 0,22 kojenců na 1 000 živě narozených dětí, je to tedy přibližně 25 dětí ročně. Takže je velmi malá pravděpodobnost, že se to stane právě vám. Přesto je dobré znát rizikové faktory a dodržovat jednoduchá preventivní opatření.


  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:11