Obaly jsou všude kolem nás, jen si vzpomeňte na své dnešní ráno. Kelímek od jogurtu, jahody ve vaničce, po cestě take away káva a na oběd jídlo v krabičce s plastovými příbory… Pokud se zamyslíte nad celým dnem, seznam bude opravdu dlouhý.

Množství obalů můžeme snížit a začneme rovnou u kosmetiky. Expertem na bezobalové nebo také ,,nahaté’’ produkty je značka LUSH. Nahaté produkty jsou na trhu již dlouhou dobu, například šampuk, který byl prvním vynálezem spoluzakladatelky LUSH Mo Constantine.


Výhody nahaté kosmetiky:


1) Cestování


Naháče můžete mít dokonce v příručním zavazadle, nikdo vás nezaskočí větou ,,limit na tekutiny je 100 mililitrů“. Zůstaňte svěží a zabalte si tuhý deodorant, zubní tabletky nebo ústní vodu v tabletkách.

2) Žádné odpadky


Nahaté produkty jsou opravdu nahaté, nemají žádný obal. Při koupi kosmetiky v obchodě LUSH si dokonce můžete produkty nechat zabalit do znovupoužitelných šátků - Knot Wrapů, vyrobených z recyklovaných plastových lahví. Vyzkoušejte návody krok za krokem, uvažte si z šátku tašku přes rameno nebo vyzkoušejte zabalit si koupelovou bombu.


3) Lepší planeta


Plasty bohužel ubližují celé naší planetě. Například v Indickém oceánu se nachází ,,plastová polévka“ složená z mikroplastů (plastové láhve, tašky, odpadky), kterou denně pijí velryby i další živočichové.

Pár tipů jak být víc ,,zero waste“ neboli žít bez odpadu


1) Noste si vlastní láhev


Několik tipů na stylové láhve najdete v aktuální únorové Ženě a Život v rubrice Instagram.


2) Nakupujte lokálně


Vyzkoušejte různé farmářské trhy. V Praze se pravidelně konají na Jiřího z Poděbrad, na Náplavce či v Dejvicích. Vyzkoušejte i Bezobalu či Nebaleno

3) Noste si vlastní tašku


Neplaťte za plastové či papírové tašky v supermarketu. Existují různé alternativy, například plátěná taška s potiskem, značková Levi’s nebo sportovní od značky Puma.

http://gty.im/960377858

4) Vyzkoušejte D.I.Y. (Do It Yourself – Udělej si sám)


Vyrobte si své oblíbené balené potraviny bez obalu. Spoustu tipů, jak na to, najdete na Pinterestu.

 

 

  15:00,  aktualizováno  31. března 14:25