Uspěchaný životní styl a nedostatek osobní komunikace, to jsou jen některé z příčin osamělosti. Jedná se o nepříjemný pocit prázdnoty, odmítání, nejistoty, touhy po kontaktu s druhými lidmi a současně neschopnosti ho navázat.
Osamělý člověk nemusí pocházet z rodiny, ve které vázla komunikace. Tento nepříjemný stav má mnoho jiných příčin. Často za ním stojí nedostatek času. Rodina i přátelé mají svoji práci nebo své povinnosti či zájmy. Společné chvíle se proto často omezují na občasný telefonát. Člověk je chápe, ale přesto se cítí osaměle, jako někdo, o koho nikdo nemá zájem.
Další častou příčinou osamělosti je vážná změna v životě. Může se jednat například o přestěhování se do jiného města. Do osamělosti může člověka uvrhnout také smrt blízkého, ztráta práce nebo vážné onemocnění.
Osamělost neznamená, že je člověk sám. Tento negativní pocit se může projevit i mezi lidmi. Pokud je mezi těmi, které sice zná, ale nesdílí s nimi jejich názory, zájmy či hodnoty, cítí se osaměle. Má pocit, že mu nikdo nerozumí, že nikoho nezajímá.
Následky pocitu osamění
Pocit osamělosti neznamená jen trápení, ničí také psychické a následně i fyzické zdraví. Osamělí lidé špatně spí, pociťují duševní nepohodu, prázdnotu, cítí se nechtění. Objevuje se také úzkost, často i deprese. Postupně ztrácejí zájem i o to, co je dříve těšilo.
Osamělost má zhoubný vliv i na mozek. Vede k úpadku myšlení, paměti a k nástupu demence. Osamělí lidé také často upadají do závislosti na alkoholu.
Lékařka: Alkohol spouští rakovinu a my si jím připíjíme na zdraví, škrtněte ho![]() |
Tento nepříznivý stav se promítne i do jejich fyzického zdraví nejen oslabením imunitního systému. Výrazně se u nich také zvýší riziko onemocnění srdce, cév i vzniku rakoviny.
Rozdíl mezi samotou a osamělostíSamota nemusí být osamělost.
|
Kontakt s nejbližšími zahřeje u srdce a na chvíli osamělost zažene. Nemělo by však zůstat jen u telefonátu. Ideální je osobní setkání. Zahnat chmury z osamění pomůže i posezení s přáteli.
Jak se s tím vypořádat
Setkat se jednou za čas s rodinou a přáteli však na trvalé zahnání osamělosti nestačí. Dobrou volbou může být pořízení domácího mazlíčka. Ideální je pes, věrný parťák, který umí pomoci navázat nové kontakty. Zahnat pocit osamělosti a potěšit dokáže i kočka.
Procházky přírodou poskytnou úlevu od pocitu osamělosti a zlepší náladu. Od pocitu osamění uleví také založení deníku a zapisování si svých pocitů, zážitků a vzpomínek.
Dalším osvědčeným způsobem, jak se zbavit osamělosti, je zájmová činnost. Ta nejen přivede člověka na jiné myšlenky, díky ní ale může také poznat nové lidi, kteří mají stejné zájmy. Přátelé by měli být skuteční, ne pouze ti na sociálních sítích. Přátelství na sociálních sítích je jen iluzí, která zhoršuje pocit osamění.
Článek vznikl pro časopis Rytmus života.