V roce 1938 mělo v Brně světovou premiéru baletní představení Romeo a Julie na hudbu ruského hudebního skladatele Sergeje Prokofjeva. 

V polovině prosince přijede jeden z předních světových baletních souborů tuto premiéru do České republiky obnovit. Stane se tak v Praze, Brně a Ostravě, kde zatančí Royal Russian Ballet, zástupce tradiční a věhlasné ruské baletní školy. Vstupenky na představení jsou již v prodeji na Ticketportal.


Balet Romeo a Julie je jedním z nejpopulárnějších baletních představení vůbec. Na motivy slavné hry Wiliama Shakespeara, vytvořil dnes již ikonickou hudbu jeden z nejvýraznějších hudebních skladatelů počátku 20. století, Sergej Prokofjev. Balet složil původně pro leningradské divadlo, to ale nakonec od projektu upustilo, stejně jako legendární Velké divadlo v Moskvě.Prokofjevova hudba jim připadala příliš novátorská a moderní, primabalerína souboru dokonce prohlásila, že na tuto hudbu neumí tančit. Světově úspěšný tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota, jehož jméno je spjato s velkými baletními soubory jako Ballets Russes nebo newyorská Metropolitní opera, se moderní hudby nezalekl a vytvořil originální choreografii tohoto revolučního představení. Světová premiéra se uskutečnila 30. prosince 1938 v Brně.V termínu 13. prosince v Praze, 15. prosince v Brně a 17. prosince v Ostravě se toto slavné představení po více než 75 letech vrátí. A to v podání Royal Russian Balletu. Ten je považován za jeden z nejvytíženějších baletních souborů světa. Během své existence vystupoval na všech kontinentech světa, kde získal respekt a uznání.


Royal Russian Ballet v České republice představí kvalitu a prestiž ruské baletní školy, která je považována za nejlepší na světě. Za tím stojí dlouhá tradice výuky klasických ruských choreografií a především tvrdá dřina a píle tanečníků. Brno tedy čeká návrat baletního představení v podání těch nejlepších tanečníků, pod vedením uměleckého šéfa souboru Royal Russian Balletu, Anatolije Kazatskije.Vstupenky na všechna tři baletní představení jsou k dispozici v rámci distribuční sítě Ticketportal.

 


  4:02,  aktualizováno  25. března 2019 19:37