Stále více mladých žen trpí poruchou sluchu. Zjišťovali jsme, jestli jste ohrožená i vy. Čtěte dřív, než ohluchnete!

O pleť pečujete krémem s ochranným faktor. Oči zastiňujete slunečními brýlemi. Ale co uši? Dle Světové zdravotnické organizace 1,1 bilionu mladých lidí na celém světě hrozí, že ohluchnou. V tom může mít prsty třeba častý poslech muziky ze sluchátek zastrčených do zvukovodů. Taky na tuhle pomůcku spoléháte? Pozor, pecky sice pevně drží na místě, když s nimi vyrazíte běhat nebo na brusle, jenže poškozují sluch mnohem víc než velká sluchátka, která si nasadíte na uši zvenčí.

Váš sluch navíc trpí pokaždé, když vyrazíte na koncert nebo si jdete zatancovat. Příliš hlasitě duní muzika dokonce i při cvičení. Třeba na lekcích spinningu často hluk přesahuje 95 decibelů. Přitom lékaři doporučují, abyste se chránila před zvuky nad 85 decibelů! Jak bezpečně poznáte, že už vaše uši muzikou trpí? Úplně jednoduše. Zkuste v místnosti, kde hraje hlasitá hudba, promluvit na člověka od vás vzdáleného na dva metry. Musíte zvyšovat hlas, aby vám rozuměl? V tom případě vám už hlasité tóny poškozují sluch. Proč uším hluk tolik škodí? Narodila jste se s šestnácti tisíci vláskovými buňkami v každém zvukovodu. Ty pomáhají proměňovat zvukové vlny v nervové impulzy pro mozek.

Představte si je jako trávník: Když na něj jednou stoupnete, stébla se znovu narovnají, avšak pokud po něm budete dupat často a dlouho, trávu postupně zahubíte. A co je nejhorší, poničené vláskové buňky už se nedokážou zregenerovat. Máme ale jednu dobrou zprávu: Pokud hluk trvá jenom chvíli, neublíží vám. Zvuky o síle 85 decibelů byste musela poslouchat celých osm hodin v kuse, aby vám zničily sluch. Ovšem randál o 100 decibelech vám začne škodit už po čtvrt hodině!

  17:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:10