NEDĚSTE SE PŘEDEM! Zkazky o tom, že druhé těhotenství bylo to nejhorší období v životě, si nepouštějte k tělu. U vás to může být jinak. Ani potíže z prvního těhotenství se nemusejí opakovat. Neodmítejte pomoc a naučte se o ni požádat. Zkontrolujte, co máte doma po prvním dítěti a co si můžete půjčit od kamarádek. Prvo­rozené dítě včas informujte o tom, že se vám narodí miminko, překvapení by nemuselo dobře dopadnout. Naopak si užívejte jeho starost o miminko v břiše, zájem, hlazení, polibky i technické dotazy typu: Jak se tam dostalo a kudy půjde ven? Nenechte se zastrašit historkami, jak starší dítě sourozence nepřijme a vám po porodu nastane peklo na zemi. Před porodem naplňte mrazák nebo spižírnu vámi uvařenými dobrotami a pokrmy, které v šestinedělí jako když najdete.Potřetí, počtvrté...

Opět záleží na věkových rozestupech mezi dětmi a ještě více na situaci v rodině. Může to být masakr, kdy si stěží budete uvědomovat, ve kterém jste měsíci, natož abyste si pamatovala přesný týden i den. Jak mi řekla kamarádka Radka, která má 3 děti s rozestupem 2 roky a 18 měsíců od sebe, nejhorší byla únava a nedostatek sil. „Čas běžel tak rychle, že se mi zdálo, že kontrolu mám několikrát týdně. Navíc jsem šla pokaždé s oběma dětmi, takže o vypjaté i komické situace nebyla nouze.“ Výhoda je, že pokud těhotenství nepřišlo jako blesk z čistého nebe těsně po tom, co jste prodala nebo darovala poslední kousek výbavičky, máte téměř vše potřebné doma. Ani těhotenský kurz už nebude potřeba, protože pravděpodobně dobře víte, co vám vyhovuje a jak porod probíhá.


BUĎTE ZDRAVĚ SOBECKÁ! Přinuťte se myslet každý den alespoň chvilku jen na sebe a nenarozené dítě. Plánujte jen pár dní dopředu a takové aktivity, které v pohodě zvládnete. Neustálé dotazy od známých i naprosto cizích lidí, zda bylo těhotenství plánované a zda to konečně bude holčička/chlapeček, pouštějte jedním uchem tam a druhým ven. Obrňte se trpělivostí, v tomto ohledu ji budete potřebovat.Na dobu porodu si včas domluvte hlídání starších dětí a mějte v záloze raději několik variant. Na několik prvních dnů zajistěte odvádění i vyzvedávání ze školy či školky. Zvažte přítomnost maminky a uvařeným jídlem naplňte mrazák i komoru až po strop.


  8:19,  aktualizováno  25. března 2019 21:44