Každé je jiné, ale všechna vaše ‚radostná očekávání‘ mohou být stejně pohodová.

Když jste těhotná poprvé, je každý den nabitý novými informacemi, pocity a prožitky. Změní se něco při druhém těhotenství, když už jednoho sviště doma máte? A když k vám čáp nebo vrána zamíří potřetí?


Těhotná poprvé

Po odeznění euforie (nebo šoku z toho, že TO přišlo nějak nečekaně) nastane doba, kdy většina žen začne hledat informace. Dnes jsou snadno dostupné, a proto si můžete najít podrobnosti o všech kontrolách a testech, které vás čekají, jaká výbavička je nutná v zimě nebo v létě i jaký kočárek je pro vás ten nej. Na základě zjištěného se nebojte diskutovat s gynekologem, ptát se a nechat si věc vysvětlovat, až vám bude naprosto jasná.Přemýšlejte, jaký styl porodu vám bude vyhovovat. Absolvujte předporo­dní kurz, protože pro porodní asistentku není žádná otázka hloupá ani zbytečná. Jsou-li vztahy ve vaší rodině vyhrocené, je správný čas na pokus o nápravu. A když se nezdaří, nedělejte si výčitky – alespoň jste se snažila.


UŽIJTE SI TO! Žádné další těhotenství už nebude jen o vás, vašem břiše a odpočinku. Nechte se vkusně vyfotit, kupte si dobrou knížku o těhotenství a vývoji plodu. Nezavírejte se doma, utužujte svůj vztah s budoucím tatínkem, podnikejte výlety a sbírejte zážitky. První těhotenství je kouzelný čas, kdy se cítíte naprosto výjimečná, tak nepropásněte ani minutu!


Těhotná podruhé

Pokud druhé těhotenství nenásleduje, řekněme, osm a více let po prvním, bývá náročnější. Ta tam je doba, kdy jste si šla po příchodu z práce lehnout, na nejkritičtější dny jste si vzala volno nebo vám lékař napsal neschopenku. Odpočívat budete, jen když vám to prvorozené dítě dovolí. Vzhledem ke zvýšené únavě můžete být oslabená a častěji nemocná. Kontroly u lékaře jsou občas náročné, protože s sebou vedete svého potomka.


Otázky, které vás průběžně napadají, si rozhodně pište, jinak se na ně zapomenete při kontrole zeptat. Druhé těhotenství většinou utíká mnohem rychleji než to první, kontroly, ač stejně časté jako předtím, následují zdánlivě ve velmi rychlém sledu. Včas se zamyslete nad porodem, a pokud jste s něčím nebyla spokojená, snažte se tomu tentokrát vyhnout. Někdy stačí změna porodnice, jindy pomůže přítomnost duly nebo jen diskuze s porodní asistentkou a ne slepé následování pokynů.


  8:19,  aktualizováno  25. března 2019 21:44