Těhotenství a mateřství je výjimečná životní událost, která je opředená řadou mýtů, polopravd a pověr.

Těhotenství je takzvaně jiný stav. A platí to  o něm do slova a do písmene... V těch­to slovech se odráží fakt, že tělo začne trochu jinak fungovat, je pod vlivem jiných hormonů než doposud, postava se mění a jiné je také duševní rozpoložení.


Každá žena je ovšem originál, a ačkoliv obecně vzato probíhá těhotenství z hlediska vývoje plodu a změn v ženském těle stejně, přece jenom ho každá nastávající maminka prožívá jinak.


Odlišně vnímá příznaky a rovněž její tělo zcela jiným způsobem reaguje na probíhající hormonální změny. Některé ženy cítí změny pozitivně, jiné negativně.


Nemůžeme tedy všechna těhotenství zobecňovat. Můžeme si ale říci, co je vůbec pravdy na těch ‚zaručených‘ tvrzeních o kladném nebo záporném dopadu těhotenství na naše zdraví.Přibírání dovoleno


Ukládání tuků a přibírání na váze víc, než  popisují příručky, je jedním z často se vyskytujících strašáků. Zdá se vám, že přibíráte doslova ze vzduchu? Je to jinak. Nejde totiž jen o to, že vaše děťátko je den ode dne větší a těžší, že se zvětšuje objem tělních tekutin, hmotnost dělohy i placenty.


To, že přiberete nějaké to kilo navíc, je důležité a je také dané z hlediska genetického vývoje člověka.


Žena byla kdysi s přísunem potravy odkázaná na svého lovce či zemědělce, na to, zda jí potravu přinese, či nikoliv. Přibírala na váze proto, aby v době, kdy se, obrazně řečeno, nebude mít do čeho zakousnout, měla na pár dnů i týdnů  dostatečnou zásobu všech potřebných látek, a to jak pro sebe, tak i pro svoje dítě.


Nezoufejte tedy, když se vám ručička na váze zase o kousek posune, vaše tělo je zkrátka tak nastaveno.


  7:04,  aktualizováno  25. března 2019 19:23