Kdo říkal, že se hned musíte rozhodnout pro veganský způsob života navždy. Stačí třeba dva tři měsíce – pak se klidně vraťte k vašemu, pokud možno však vyváženému normálu a dejte si maso, mléko i vejce.

Morálka a zájem o osud planety, móda, nebo rychlá cesta, jak se zbavit přebytečných kil? Co se skrývá za tím, když někdo prohlásí: „Jsem vegan!“ Ještě donedávna to zavánělo extrémismem. Každým kouskem tofu na talíři a každým „Go VEG!“ transparentem, kterým aktivisté protestovali proti krutosti vůči zvířatům a devastování naší krásné modré planety, vyvolávali lehkou nevoli těch, kteří jedí „normálně“. Doba se ale mění. Co bylo kdysi radikálním životním stylem, se dnes stává u žen od Manhattanu po Melbourne celkem normálním stravovacím přístupem.


Tady a teď

Novodobé veganky nemívají jako hlavní důvody etiku nebo zrušení krutých velkochovů zvířat. Jejich záměr je morálně přízemnější. Chtějí prostě jen zhubnout. Zjistily, že veganství perfektně funguje. Že funguje dokonce mnohem lépe než různé džusové diety. „Touha pro kráse a štíhlosti je v dnešní době silnějším hnacím motorem než morální důvody,“ říká o trendu novodobého veganství přední hollywoodská výživová poradkyně Cynthia Pasquella.


„Myslím, že to nakonec jde celé ruku v ruce. Čím více lidí se rozhodne pro rostlinnou stravu, tím více bude klesat zájem o živočišné produkty a světu se uleví. Samozřejmě to není otázka roku dvou, ale mnohem delší doby, ale věřím, že lidem konečně dochází, že vynecháním, nebo aspoň omezením živočišných produktů v jídelníčku se jim zlepší kondice i postava. Ve své ordinaci jsem měla ženy, které zhubly díky pečlivé veganské dietě sedm až devatenáct kilo za měsíc. Jejich pleť se rozzářila, vyčistila, dokonce tvrdily, že mají najednou mnohem více energie. Rozdíl může být opravdu rapidní, protože do těla nedostáváte škodlivé látky z běžně prodávaného masa. Snižuje se také příjem nezdravých saturovaných tuků. Rostlinná strava má také podstatně méně kalorií než živočišná...“ Madonna, Stella McCartney, Avril Lavigne, Petra Němcová a další a další slavné ženy se dnes víceméně stravují vegansky. Alanis Morissette přiznává, že za těch devět kilo, které nedávno shodila, vděčí právě zelenině.


  8:30,  aktualizováno  31. března 2019 13:30