Jednu noc se couráte po Londýně s neodolatelným Francouzem, další pro změnu padáte do studny. Jak tyhle sny souvisejí s vaším životem a proč vám ho zlepšují?

1. Získáte víc vzpomínek


Sny představují mix vašich vzpomínek. Někdy trávíte noc s lidmi, které znáte, jindy jde o tváře, které jste v životě neviděla. Nebo si to alespoň myslíte! Odborníci z Harvard Medical School totiž zjistili, že sny pramení ze skutečných zážitků, které si ve bdělém stavu neuvědomujete. Takže sny vás obohacují.

2. Držíte si váhu


Nejspíš vás nepřekvapí, že i během spánku pálíte kalorie. Novinkou ale je, že když se vám zdá hned několik snů za jedinou noc, další den nemáte chutě mlsat. Při jednom experimentu dobrovolníci spali jen čtyři hodiny. Výsledek? Jejich metabolismus se zpomalil a během dne spořádali mnohem tučnější jídla než předtím.

3. Léčí vám duši


Prostřednictvím snění můžete ventilovat nepříjemné a zbytečné vzpomínky. Spánkoví odborníci jsou navíc přesvědčeni, že sny pomáhají také utřídit myšlenky a pocity. Jde o něco jako úklid v přecpané skříni.

4. Zlepšují vám kondici


Vědci ze Stanford University požádali sportovce z vybraného basketbalového týmu, aby spali po několik týdnů aspoň deset hodin denně. Co se dělo pak? Většina hráčů zlepšila svůj výkon při sprintech (z 16, 2 na 15,5 sekund) a vypilovala i přesnost střelby na koš o devět procent. To vychází zhruba na jednu trefu k dobru za noc!

  14:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:16