Je to tu zas, teplé letní dny. Pokud však teploty dosahují delší dobu tropických hodnot, snažíme se horku uniknout. Venku to jde lépe, ale udržet příjemný chládek i v domácnosti není úplně snadné.

Jednou z možností je pořízení klimatizace. Jak však připomíná Bohemia Energy, je dobré si rozmyslet její správný výběr, aby se z výhodné koupě nestal energetický žrout. A rovněž si porovnat, zda úsporu neznásobit i změnou dodavatele elektřiny. Ta vás navíc nic nestojí, ale celkově v rodinném rozpočtu může ušetřit až tisíce korun ročně.

Energetický štítek napoví


Vodítkem pro porovnání spotřeby jednotlivých modelů klimatizace může být energetický štítek, kdy ty označené A++ jsou jedny nejúspornějších. „Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2 500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu se projeví na vašem rodinném rozpočtu částkou převyšující 3 000 korun,“ porovnává Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.


Tipy na efektivní používání klimatizací  • Při spuštěné klimatizaci nezapomeňte zavřít okna i dveře.

  • Teplotu nastavte tak, aby v místnosti dosahovala zhruba 24oC.

  • Nikdy prostory příliš nepodchlazujte, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být více než 7oC.

  • Nezapomeňte na pravidelné čištění a údržbu.Úsporu podpořte změnou dodavatele


Jestliže chcete dosáhnout maximální úspory, tak uvažujte rovněž o změně dodavatele elektřiny. „Koupí energeticky úspornější klimatizace v kombinaci se změnou dodavatele můžete pouze na jejím provozu dosáhnout roční úspory necelých 900 korun. Za pětileté období je to tedy téměř 4 500 korun a celková úspora domácnosti je při změně dodavatele násobně vyšší,“ dodává Libor Holub z Bohemia Energy.

Bohemia Energy nyní přichází se zajímavou akcí Garance měsíce zdarma. S tou můžete získat měsíc energie zdarma, který odpovídá 1/12 neregulované části ceny z roční spotřeby elektřiny a plynu zákazníka. Tedy z té části ceny energií, kterou může dodavatel ovlivnit. Samotná změna dodavatele vás nic nestojí a ušetřené peníze se vám budou hodit třeba na vysněnou dovolenou.

  12:50,  aktualizováno  26. března 2019 11:41