Naučte se připravit žebírka tak božsky, až si budou všichni olizovat prsty a dožadovat se další porce šťavnatých soust s křupavou lepkavou kůrčičkou.

Jaká si vybrat?

? Kratší žebírka dostanete z horní části hrudního koše, která přiléhá k páteři. Jsou šťavnatá a dobře mramorovaná tukem. Pro vysoký objem tuku, křehkost a také kratší čas úpravy jsou stále vyhledávanější. Poohlédněte se po bio vepřovém nebo jehněčím z menšího ekologického chovu, odmění se vám výraznější chutí.

? Dlouhá žebírka jsou masitější, pocházejí ze spodní části hrudního koše a dotýkají se břišní části. Jsou tužší, ale po delší tepelné úpravě se maso výborně oddělí od kosti. Aby žebírka zkřehla, naložte je do marinády.


Vepřová žebírka po asijsku

4 až 6 porcí, doba přípravy: 2,5 hodiny + čas na marinování


Suroviny: 1,8?kg rozporcovaných, vepřových žebírek, 150?g nakrájené cibule, 5 rozmačkaných stroužků česneku, 140?g švestkové omáčky, 95?g pálivé chilli omáčky, 80?ml světlé sójové omáčky, 125?ml rýžového vína nebo saké, 175?g medu


Postup:

1. V míse smíchejte cibuli, česnek, všechny omáčky, víno a med. Široký plech pokryjte pečicím papírem, vyskládejte na něj žebírka a potřete polovinou marinády. Dejte odležet do lednice minimálně na 3 hodiny.


2. Troubu předehřejte na 160°C. Žebírka vyndejte z lednice a plech překryjte vrstvou alobalu. Pečte 2 hodiny.3. Zbytek uchované marinády přendejte do pánve. Vyndejte plech z trouby, odkryjte alobal a opatrně slijte výpek a přidejte ho do pánve. Tekutinu přiveďte k mírnému varu a svařte na polovinu objemu, což zabere přibližně patnáct minut.4. Teplotu v troubě zvyšte na 180°C. Žebírka přendejte do čistého pekáče a potřete zredukovanou marinádou. Pečte nezakryté dalších 20 minut, dokud maso nezměkne.


Pro asijskou přípravu žebírek je typické rozporcování.V marinádě se snoubí sladká, kyselá i pálivá chuť.Další recept na následující straně!


  10:40,  aktualizováno  25. března 2019 20:42