Jste unavená? Špatně spíte? Vidíte svět černě? Nebo vás často skolí nemoc? Tohle všechno může obrátit k lepšímu obyčejná procházka v lese.

Zeleň znamená hojnost


Trávit čas v uzavřených prostorách s očima přilepenýma na obrazovku vám připadá přirozené. Jenomže si tak koledujete o úzkosti, bolesti hlavy, deprese, duševní únavu, nespavost, bolesti páteře… Vadí vám to?


„Dvouhodinový pobyt v lese vám pomůže odpojit se od technologií a zpomalit. Přenese vás do přítomného okamžiku, uvolní a zbaví stresu a úzkosti,“ vysvětluje odborník na lesní terapii Qing Li v knize Šinrin-joku (vydala Pragma).


Náklonnost k přírodě je totiž naprosto přirozená, máte ji v sobě zakódovanou po předcích. „Po většinu naší existence nás obklopovala zeleň. Na pohledy na přírodu jsme zvyklí,“ uvádí Qing Li a dodává: „Studie týkající se vlivu na emoce ukázaly, že nám přírodní modrá a zelená přijdou nejvíc uklidňující. Naopak se ukázalo, že šedivé tóny města z nás vysávají štěstí a jsme z nich agresivnější.“


Jak je to možné? Instinkt vám hlásí: Kde je zeleň, tam je voda. A kde je voda, tam můžete najít potravu. „Když svět okolo nás obsahuje hodně zelené, můžeme se uvolnit, protože víme, že nebudeme hladovět.“


Náš tip: Magické znamení podle stromu