Dost možná jste i vy mezi těmi, kterým letos končí fixace hypotéky. Není to nic nepravděpodobného, protože končící fixace se letos týká rekordního počtu lidí. Asi 150 000.

Polovina z nich přitom bude zvažovat změnu banky a mnozí zamíří do stavební spořitelny. V posledních letech sice platilo, že hypotéky jsou levnější než úvěry ze stavebního spoření, ale časy se mění. Průměrná sazba hypotéky dosahovala v lednu 2,32 %, zatímco průměrná sazba zajištěného úvěru od stavební spořitelny byla 2,07 %.

Proč tomu tak je?


„Stavební spořitelny totiž nejsou tolik závislé na vývoji tržních úrokových sazeb, a proto mohou na jejich růst reagovat pomaleji než ostatní banky,“ vysvětluje Tomáš Kořínek, předseda představenstva největší české stavební spořitelny ČMSS.

Pokračující zvyšování sazeb ze strany České národní banky se tak stavebních spořitelen příliš nedotýká, což jim umožňuje přicházet s velmi zajímavými nabídkami. ČMSS stáhla svoji úvěrovou sazbu dokonce pod dvě procenta na 1,9. Zájemcům o refinancování navíc Liška vychází vstříc také se zjednodušením schvalovacího procesu, ten se v některých případech obejde dokonce i bez dokládání příjmů.

 

  14:37,  aktualizováno  26. března 2019 10:24