Automobilová slavnost Legendy má 8.–10. června před sebou jubilejní pátý ročník. Výjimečná je tematickým zaměřením i přesunem z tradičních prostor parku Psychiatrické nemocnice v Praze-Bohnicích na Výstaviště do Holešovic.

I letos půjde o výjimečnou motoristickou výstavu s mottem Elegance. Styl. Vášeň. Inspirace. Hlavním tématem je oslava 100 let Československé republiky. Návštěvníkům se už tradičně představí na tisíc exponátů, mezi nimiž nebudou chybět historické skvosty, stejně jako novinky a české premiéry třiceti automobilových značek, zajímavé klubové expozice a atraktivní doprovodný program. Více už v našem rozhovoru prozradil zakladatel Legend Lubor Kos.

Legendy byly od svého prvního ročníku slavností, která se konala pod širým nebem v krásném prostředí parku Psychiatrické nemocnice. Proč jste se nyní rozhodli změnit místo konání?


Znovu se mi potvrdilo, že nikdy se nemá říkat nikdy. Před osmi roky jsem řekl, že na Výstavišti nikdy Legendy neuspořádám. Jenže od té doby se mnohé změnilo. Výstaviště má například už jiný management. Legendy zase v loňském roce přivítaly rekordních více než 40 tisíc návštěvníků. Obrovský zájem veřejnosti byl současně závazkem, abychom jubilejní pátý ročník posunuli o další stupeň výše, především v rovině kvality obsahu a komfortu pro návštěvníky. Jenže park Psychiatrické nemocnice, kde jsme více než čtyři roky byly naprosto spokojeni, současným Legendám už přestal stačit. Na první pohled to může znít divně, protože park má 64 hektarů a my jsme využili ani ne polovinu. Jenže je zde naplánována radikální revitalizace, která by nás omezila a připravila o ty nejkrásnější plochy, které jsme využívali. Proto jsme se dohodli s ředitelem nemocnice dr. Holým, že vyzkoušíme pražské Výstaviště v Holešovicích a uvidíme. Psychiatrická nemocnicí ale dál zůstává naším partnerem.

Nezvažovali jste kromě pražského Výstaviště další výstavní prostory v Praze?


Ne, protože jsem chtěl zachovat Legendám zeleň a stromy. Takže koncept naší automobilové slavnosti se nemění. Devadesát procent výstavy se odehraje venku na volných plochách. Bude to i trochu vzdušnější a světlejší, protože stromy na Výstavišti jsou přece jen menší než v Bohnicích. A druhou podmínkou byla možnost postavit v areálu rychlostní vložku, aby diváci mohli sledovat sportovní speciály v akci. Proto přicházelo v úvahu jen Výstaviště. Už jsme domluveni, že v dolní části postavíme uzavřenou trať, která bude měřit něco málo přes 800 m. Tato Speed aréna nabídne řadu divácky atraktivních míst vně i uprostřed okruhu, kde bude navíc volně přístupný servis a zázemí týmů.


Už víte, kteří z předních českých jezdců zde představí své závodní speciály?


Tradičně nebude chybět rallyový jezdec Jan Černý s Fordem Fiesta R5. Účast potvrdil Vojta Štajf, který sice bude na trati prohánět Subaru, ale nebude chybět ani Škoda Fabia R5, se kterou startuje v domácím šampionátu. Uvidíme také Jaroslava Petráska s Porsche 911, se kterým jezdí mistrovství historiků. Přivítáme účastníky Rallye Dakar a program zpestří v hodinových blocích exhibiční jízdy vybraných současných i historických vozů klubové scény.

Jaká další příjemné zprávy máte pro návštěvníky?


Oslavu 100 let republiky připomene 100 unikátních exponátů, které budou vystaveny na hlavním náměstí před Průmyslovým palácem. Půjde o historický průřez jednotlivých dekád celého století a společně s automobily a motocykly se představí i nákladní vozy a autobusy. Na četné žádosti návštěvníků bude výstava prodloužena o jeden den. Takže potrvá od pátku do neděle a otevřena bude od 9 do 18 hodin. Počítám ale, že první dva dny zavírací hodinu určitě prodloužíme. Legendám bude navíc patřit celé Výstaviště, takže nebudou chybě ani kryté expozice.

Co zajímavého nabídnou?


Pravé křídlo Průmyslového paláce se promění v palác Elegance, kde bude vystaveno padesát špičkových exponátů z historie i současnosti. Za všechny unikáty jmenuji alespoň tříkolku Benz s prvním spalovacím motorem, vyrobenou v roce 1886 Karlem Benzem, nebo vozy Rolls Royce či Aston Martin s výrobním číslem 001. Eleganci v pravém slova smyslu doplní i hypersporty značek Pagani a Ferrari. Střední část Průmyslového paláce se promění v pavilon Inspirace, kde formou patnáctiminutových edukativních bloků představíme na pódiu zajímavé osobnosti a společnosti ze světa vývoje a výroby automobilů. Nebude však chybět ani sport a umění. Jednotlivé přednášky doplní unikátní expozice předních českých designérů a umělců, specializující se na oblast automobilů. Příkladem je přehlídka nejvýznamnějších konceptů a studií českých designérů Václava a Jiřího Krále. V tomto pavilonu bude také možné obdivovat líbivé tvary vozů Pagani Huayra či Mercedes AMG G63. A do třetice chystáme pavilon Budoucnosti, protože technologický pokrok vstoupil výrazně do celkové mobility lidstva. Proto chceme tento pavilon věnovat všem, kdo dnes s těmito technologiemi pracují, ale také těm, kteří se o nich chtějí dozvědět mnohem více. A nahlédneme zde i do budoucnosti Prahy v roce 2030.

Jaké novinky zpestří letos doprovodný program?


Významnou novinkou bude FMX aréna - Freestyle Motocross Show ve spolupráci s Petrem Pilátem. Každý den se uskuteční několik dvacetiminutových vystoupení, které nabídnou úžasnou podívanou. Stejně tak nabídne návštěvníkům zábavu i nová Off road sekce, nebude chybět dětské hřiště, motokárová akademie či jízdy dětí s malými buginami, které chystáme opět ve spolupráci s Autoklubem ČR.

Prakticky:


Do 21. května je možné zakoupit vstupenku na 1 den výstavy za 449 Kč.
Do 6. června za 499 Kč.
Na místě v době výstavy už za 549 Kč.
Děti do 150 cm výšky mají vstup zdarma, studentská jednodenní vstupenka je za 300 Kč.
Více informací najdete ZDE 

 

 

  12:40,  aktualizováno  26. března 2019 10:55