Neustále se vrtí, nevydrží chvíli na jednom místě. Fotografování dětí vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jak na to, jsme se zeptali profesionálního fotografa.

? Hlavně přirozeně


Usměj se! Nehrb se! Nakloň trochu hlavu. A nevrť se pořád! – Tak takhle ne. Pokud chcete fotit své dítě a ulovit aspoň jeden vydařený snímek, zdržte se všech rozkazů. „U focení musí být pohodová atmosféra. Netlačte na dítě a nepřikazujte, co a jak má dělat. Dítě se nebude tvářit přirozeně, bude strnulé, otrávené a na fotografování bude mít špatné vzpomínky,“ brzdí rodiče profesionální fotograf Richard Nowak.

? Kde to cvakneme?


Své dítě zná každý rodič nejlíp, takže ví, zda se obrnit trpělivostí nebo být pohotový. „Důležitý je výběr místa na focení. Pro začátek je ideálním místem domov, kde se oba cítíte v pohodě. Vyberte dobře osvětlený pokoj, terasu či zahradu a odstraňte rušivé prvky v popředí i v pozadí záběru. Při focení se pak snáz vyhnete klasickým chybám, jako je sloup či noha židle vyrůstající z hlavy,“ radí Richard Nowak. A pamatujte, že ze stoje dobrý snímek nepořídíte, děti musíte fotit ve výšce ­jejich očí.

? Pěkně se nachystat


Oblečení a celková stylizace snímku je jen na vaší fantazii a vkusu. Určitě se ale vyhněte oblečení potištěnému logy a nápadnými obrázky. „Nejsem příznivcem současného trendu čepiček, kyblíků a jiných rekvizit. Působí sice roztomile, ale odvádějí pozornost od hlavního motivu, kterým je dítě. Klasická černobílá fotografie s nádherným výrazem bez zbytečných rekvizit se vám nikdy neokouká,“ dodává Richard.

? Jak na to


Ideální je fotografovat za denního rozptýleného světla bez hlubokých stínů – nejlépe, když je oblačno nebo lehce zataženo. Nikdy nefotografujte na přímém slunci, které je pro laika kom­plikované. Je-li málo světla a fotografie jsou rozmazané, nastavte na fotoaparátu vyšší ISO. „Ostřete vždy na oči, které jsou v tomto případě nejdůležitější částí snímku, za pomoci co nejvíce odcloněného objektivu. Pokud má váš fotoaparát před­definované programy, volte portrétní nebo sportovní. Používejte i kontinuální režim snímání pro snadnější zachycení pohybu. Vhodný je objektiv se zoomem, ­ideálně 70–200 mm,“ doporučuje fotograf.

? V rukou profesionála


Není od věci navštívit jednou ročně fotografa, který vaše dítě vidí z jiné perspektivy než vy. Můžete se domluvit na stejné stylizaci a po deseti či více letech ­budete mít nádhernou sérii proměny svého potomka. Fotografa vybírejte podle jeho snímků, kterými se prezentuje na webu, ne podle ceny nebo doporučení známých. Musí vás okouzlit jeho rukopis a styl.

Tipy a rady od profesionála: Fotograf Richard Nowak je portrétní a reklamní fotograf  na volné noze a stálý spolupracovník Ženy a život. Více se  o něm a jeho práci dozvíte na www.richardnowak.czwww.facebook.com/richardnowakphotography.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:39