Tuhle nákazu přenášejí klíšťata. Jenže nemusíte vědět, že se vám usídlila v těle! Poznejte varovné příznaky.


Jak to probíhá?


Tuhle nepříjemnost přenášejí bakterie Borrelia burgdorferi, které na vás přeskočí z klíštěte a pak se vám množí v těle. Problém je, že nemocní si často nepamatují, že měli klíště. Varovným znamením je červená skvrna kolem místa, kam se parazit přisál. Jenže ta se ukáže jen u poloviny nemocných! Za několik týdnů se objeví příznaky, které vypadají jako běžná viróza: škrábe vás v krku, máte zvýšenou teplotu, bolí vás klouby, ale nemáte kašel ani rýmu. Pokud se na nemoc přijde včas, máte velkou šanci na úplné uzdravení. Mimochodem: Ze šíření nákazy vědci v poslední době podezírají i komáry.  Co když se nepodchytí včas?


Když máte neléčenou boreliózu, časem se vám uleví. Jenže u části pacientů přijde další, těžší fáze: zánět kloubů, nervů, svalů, bušení srdce, skvrny stěhující se po těle. Zažila to třicetiletá Iva: „Měla jsem klíště, ale žádnou skvrnu. Za měsíc mě začalo bolet v krku a byla jsem trochu unavená. K lékaři jsem nešla. Pak mi ale ztuhlo zápěstí. V noci jsem se potila tak, že jsem musela převlékat postel. Jenže praktická doktorka mě odbyla s tím, že jsou to dozvuky virózy! Až když mě začaly bolet další klouby a škubalo mi ve svalech, vygooglovala jsem si, že by mohlo jít o lymskou boreliózu. O testy na přítomnost borelií v krvi jsem si tedy doktorce řekla sama. Byly pozitivní…“Jak se nemoc léčí?


Antibiotiky. Počítejte s tím, že je budete muset užívat několik týdnů, možná i měsíců (podle toho, jak brzy se nemoc podařilo podchytit). „Brala jsem obrovské dávky antibiotik,“ popisuje léčbu americká zpěvačka Debbie Gibson. Ta nemoc objevila až v pozdějším, chronickém stadiu: „Bolela mě záda a někdy jsem nemohla zaklonit hlavu. Přítel mě upozornil, že často píšu do esemesek nesmysly. Nemoc způsobila, že jsem zhloupla.“ Lymská borelióza vás sice neohrožuje na životě, ale když se neléčí, oslabuje vás a může spustit různá autoimunitní onemocnění, jako je třeba revmatoidní artritida. Navíc jakmile přejde do chronického stadia, už je jen nízká pravděpodobnost, že se borelií úplně zbavíte, a záchvaty nemoci se vám můžou po zbytek života vracet.Jak se bránit?


Očkování bohužel neexistuje. Nezbývá vám proto nic jiného než chodit do přírody nastříkaná repelentem proti klíšťatům. Ten nejúčinnější s obsahem látky jménem deltamethrin se stříká na oděv, ne přímo na kůži.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:23