Hledáte město, kde byste se cítila jako v New Yorku, ale dalo se tam dojet za pár peněz vlakem? Místo pro pařmenky, turistky, kavárenské typy i shopaholičky pro vás objevovala Jana Benešovská.

Berlín je ideální pro všechny, kteří se bojí létat a jejich peněženka drží dietu. Cesta vlakem trvá z Prahy něco málo přes čtyři hodiny a nemusíte tu nutně utrácet stovky eur, abyste se dobře bavila. Berlínský noční život je čím dál vyhlášenější, ale z vlastní zkušenosti radím: pijte a pařte s mírou, město má totiž co nabídnout i ve dne. Pro snadnější orientaci v německé metropoli je dobré vědět, že má i po svržení Zdi svoji východní a západní část. Žádné klasické centrum jako třeba v Praze tady nenajdete. Zato natrefíte na spoustu čtvrtí, které mají dobře čitelnou atmosféru: kavárenskou, uměleckou, nákupní, studentskou, obchodní. Na Berlínu je vůbec nejkrásnější, že v něm zítra nic nebude jako včera. Neustále se tu něco staví, vzniká, přesouvá, renovuje. Berlín je neklidný – taky proto se vám tu bude líbit.


„Teď jsem turistka.“

Procházka po Berlíně je požitek. Nikdo se na vás nedívá divně. Kdybyste měla na hlavě pytel, je to jenom vaše věc. Všechny průvodce vás jistě pošlou k ulici Unter den Linden a Braniborské bráně. Stojí za to je poslechnout. Skvosty jako katedrála sv. Hedviky, Humboldtova univerzita nebo Státní opera vás nadchnou. Směrem na západ končí lipová alej právě slavnou Braniborskou bránou, která kdysi oddělovala Západní Berlín od východního, a výhledem do parku Tiergarten. Co se Berlínské zdi týká, jediný její souvislejší zbytek (dlouhý něco přes kilometr) se proměnil v East Side Gallery, největší galerii pod širým nebem na světě. Zeď, která je zčásti zrekonstruovaná, pomalovala stovka umělců z celého světa. A jestli chcete být i vy v Berlíně v obraze, mrkněte před odjezdem na blog o pouliční módě Stil in Berlin. Najdete tam mnohem víc než módu, třeba tipy na galerie a skvělé výstavy.


Když milujete kavárny

Čas na kávu je v Berlíně kdykoliv, zvlášť pokud na ni půjdete do Hackesche Höfe. Asi nejživější částí Berlína je právě těchto osm pečlivě obnovených nádvoří, která zabírají plochu téměř 10 000 metrů čtverečních. Divadla, galerie, butiky a stylové kavárny jsou oblíbené mezi turisty i místními. Co v průvodcích nenajdete, ale co zasvěcení velmi chválí, je kavárna The Barn. Sami si tu praží kávu, kterou si můžete koupit domů. Podnik není velký, ale o to příjemnější. V deštivém počasí tu bývá plno. Ideální pro víkendovou snídani je pak CK Kafé na Prenzlauer Berg. Kromě dobré kávy tady mají – nebo aspoň vždycky měli – opravdu pohledné baristy.


  9:17,  aktualizováno  25. března 2019 21:14