Do Vánoc zbývá několik dní, jsou prakticky za dveřmi, stejně jako váš porod. Na co se soustředit? Co upřednostnit a co nechat být, ať to nějak dopadne?

Každý rok je pro několik maminek Štědrý den ještě o něco štědřejší. Své miminko přivedou totiž na svět právě o vánočních svátcích. Jak se na možnost strávení svátků v porodnici připravit? Má smysl vůbec zdobit stromeček, nakupovat dárky, péct cukroví? A jak to udělat, když doma už jedno dítě máte?


Velké poprvé

Pokud jste prozatím bezdětná a žijete jen s partnerem, nemusí vám termín porodu kolem Vánoc dělat žádné velké starosti. Partner, který se o svátcích ocitne bez vaší společnosti, si jistě nějakou náplň najde, může se uchýlit k rodičům nebo strávit Vánoce jako v single dobách před společným vztahem a naplno prožívat euforii z toho, že je otcem. Společné rozbalování dárků a slavnostní večeře klidně počkají do ledna, až budete i s miminkem doma.Málokterá žena se s porodem trefí přesně do termínu, proto nic složitě neplánujte a doma si udělejte zkrátka to, co vám dělá radost a co vás těší. Chcete mít stromeček? Tak ho přineste a pěkně ozdobte. Bylo by smutné pod vlivem vidiny dnů v porodnici nic nechystat a pak být doma bez vánoční atmosféry. Poslední týdny těhotenství vás mohou zmáhat, a tak se domluvte s kamarádkami, maminkou nebo tchyní, aby při pečení vánočního cukroví upekly rovnou i trochu pro vás. Cukroví samozřejmě můžete koupit, ale to dobré musíte objednat dlouho dopředu. To, co koupíte v supermarketu, většinou za moc nestojí.Máte-li možnost a jste-li v tom s partnerem zajedno, můžete svátky strávit u vašich či jeho rodičů. Z vánočních příprav tak zbude jen zabalení dárků a sem tam nějaká výpomoc. Důležité je, abyste měla klid a možnost odpočívat, nikoli řešit spory nebo se starat o početné příbuzenstvo.


  9:54,  aktualizováno  25. března 2019 22:07