V pořadí již 7. ročník Týdne saunování s názvem „Sauna pro zdraví“ upozorňuje na prospěšnost prohřívání pro naše tělo. V řadě saun po celé ČR vás navíc čeká pestrý program.

Celostátní týden saunování přináší množství speciálních akcí, spoustu zážitků, nejrůznější výhody a také informace o správném a zdravém pravidelném saunování.

Pravidelné saunování posiluje imunitní systém, pomáhá bojovat proti chřipkovým onemocněním a nachlazení. Zmírňuje bolesti hlavy, přináší relaxaci a celkovou regeneraci organismu. „V době zvýšeného výskytu chřipek nebo chřipkové epidemie pravidelní návštěvníci saun buď vůbec neonemocní, nebo u nich má nemoc klidnější průběh,“ vyzdvihuje Pavel Hofrichter, předseda České asociace saunérů, a dodává: „Sauna působí na celé tělo, má skvělé regenerační vlastnosti. V zimním období je také vhodnou prevencí onemocnění horních cest dýchacích.“
Pobyt v prohřívárnách je nejen zdraví prospěšný, ale přináší také zážitky v podobě saunových ceremoniálů. „Klasický ceremoniál spočívá v tom, že saunér polévá kameny vodou, čímž zvyšuje vlhkost i pocitové teplo. Dále pracujeme s aromaterapií – na každý ceremoniál používáme speciální kombinace vonných esencí se zcela přírodním složením. Rozvíříme vzduch a provádíme termické nárazy, které zintenzivňují teplo. Ceremoniálů existuje mnoho druhů, mohou být relaxační, zaměřené na konkrétní vůně či kosmetické s peelingy,“ říká Kateřina Šmídová, účastnice letošního Mistrovství světa v saunování.

Novým trendem v oblasti relaxačních ceremoniálů je muzikoterapie s použitím netradičních hudebních a zvukových nástrojů. Saunéři při nich v sauně vytvářejí příjemný program spojený s aromaterapií, muzikoterapií a colorterapií. Téma Týdne saunování SAUNA PRO ZDRAVÍ akcentuje i psychické zdraví a blahodárné působení sauny na mysl.

Dalším hitem je zemní baňa, v níž probíhá metličkování. „Tato stará ruská saunová procedura poskytovaná zkušenými bánčiky umožňuje revitalizaci organismu, jedná se o restart do dalších dnů. Metličky se získávají z různých stromů a keřů, procedura obsahuje i práci s bylinkami. Esenciální silice se uvolňují v teple z větviček a návštěvníci dostávají do těla dýcháním i kůží úžasnou přírodní péči,“ uvádí Pavel Hofrichter, předseda České asociace saunérů.

V neposlední řadě stojí za zmínku beauty procedury a přírodní peelingy, které patří k nejoblíbenějším. Ideální pro tělo je kombinace tradičních ceremoniálů s peelingovými procedurami. „Vhodné je navštívit solný program, následovaný tradičním saunovým nebo divadelním ceremoniálem, v závěru medová procedura a pro zájemce je možné zakončit večer speciálním ceremoniálem ve srubové sauně, který tělo celkově zklidní. Po takto sestavených procedurách se krásně usíná,“ dodává Pavel Hofrichter.
„Příznivé účinky nejlépe pocítíte při pravidelném saunování alespoň jedenkrát týdně, protože imunita získaná v sauně trvá právě sedm dní. Vhodné je, což většina lidí neví, navštěvovat saunu celoročně, tedy i v létě,“ dodává Pavel Hofrichter.

Více informací o zajímavých akcích Týdne saunování naleznete ZDE.


 

 

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:28