Pro mnoho lidí je jízda na koni spojena s dobou, kdy ještě neexistovala automobilová doprava, někomu se při zmínění slov „jezdit na koni“ vybaví éra Divokého západu. Z tohoto spojení s minulostí je koníček „koně“ mnohdy opomíjen a to i přesto, že má blahodárné účinky jak na psychický, tak na fyzický stav člověka.

Důvody, proč je ježdění na koních tak upozaděno, jsou dva - a oba jsou mylnými argumenty. Prvním z nich je, že žijeme ve městě a proto je nemožné toto hobby realizovat, a druhým je finanční náročnost. Ani jeden z nich není pravdivý. V centrech měst se na koni opravdu prohánět nemůžete, ale v blízkém okolí města jsou různé jezdecké kluby, věnující se i malým dětem nebo úplným začátečníkům. A že je tato záliba drahá? Pokud chcete jezdit na koni občas, vždy vám v jezdeckém klubu výbavu na koně půjčí. Pokud se do jízdy na koni zamilujete tak, jak se to stává téměř každému, určitě si výbavu koupíte!

Začni teď!

Začíná jaro a právě nyní je ta pravá doba se do blízkého jezdeckého klubu přihlásit. Kůň je překrásné stvoření, které nás „očistí“ od negativních myšlenek a stresů. Pro děti i pro dospělé je jízda na koni mnohdy splněným snem. Nikdy není pozdě si svůj sen splnit a začít. Pokud jde o dítě, vztah k jezdectví si vytvoří hned, protože je to kooperace s živým moudrým tvorem, který budí respekt a prohlubuje cit v našich srdcích. Oči koně nám řeknou všechno i beze slov…

Externí obrázek

Výbavička aneb co k jízdě potřebuji

Jaké tedy jsou jezdecké potřeby? Budeme předpokládat, že kůň je připraven k jízdě, protože jezdecké kluby se o své koně automaticky starají. Jezdec by měl mít jezdecký oblek, který se skládá z helmy, bot, kalhot neboli rajtek, rukavic a vesty. Vesta, hantýrkou nazývaná páteřák má využití nejen v jízdě na koni, ale také pro lyžování nebo snowboard. Důležité jsou chapsy, což jsou návleky na boty, často kožené, sloužící pro ochranu nohou jezdce. V této výstroji můžete vyskočit do sedla. Samozřejmě je hloupost si pro občasné zaježdění na koni tento poměrně nákladný oblek kupovat, ale jak bylo řečeno výše, mnohé jezdecké kluby vám vybavení půjčí. Zapomněli jsme říct, že nedílnou součástí zaježdění si na koni je i následná péče o něj, při které se také vytváří vztah mezi vámi a zvířetem založený na důvěře a respektu.

Nová láska

Externí obrázek


A jak vám kůň a ježdění na něm pomůže? Čas strávený v koňském sedle nemá jen úžasné terapeutické účinky, věda nazývaná hipoterapie je už velice rozšířená. Je to fyzioterapeutická metoda, využívající pohybu hřbetu koně v kroku. Hipoterapie nebo hiporehabilitace pomáhá tam, kde je postižena koordinace, rovnováha a vývoj vzpřimování. Ale i přirozený fyzický pohyb v sedle koně stimuluje kromě běžně používaných svalů i hluboce uložené svaly a tím zlepšuje zdravé držení těla a koordinaci. Zmínili jsme ovšem i psychické zdraví, které nesmí stejně jako kůň pokulhávat. Jízdou na koni si vyčistíte hlavu od stresů, starostí a negativních myšlenek společnosti. Ještě váháte? 

  12:01