Pustili jste přes léto své vzorné stravovací návyky k vodě a v tom vedru, které vládlo, se vám ani nechtělo příliš hýbat? Není divu, že se to podepsalo na vaší postavě! Detoxikační kúra vám tak nejspíš připadá jako skvělé řešení, jak se dostat na svou původní váhu. Má to ale háček...

„Neexistují žádné důkazy o tom, že různé detoxikační diety podněcují eliminaci toxických procesů. Detoxikační procesy totiž probíhají v těle neustále. Jestliže je rádoby detox postavený pouze na pití speciálních nápojů, pak je zřejmé, že zhubnete, protože se ponoříte do kalorického deficitu. Jenže jakmile najedete na normální stravu a nebudete pod vedením odborníka, čeká vás známý jojo efekt,“ upozorňuje na nesmyslné diety hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Detoxikační diety nefungují


„Často od lidí slýchám, že se po prodělané detoxikační kúře cítí skvěle. Tvrdí, že mají spoustu energie, protože se zbavili všech toxinů. Tak to ale není. Pokud není detox postavený pouze na popíjení čajů a ukusování mrkve, pak je skutečně možné, že se cítí lépe, protože přestali jíst nezdravé potraviny a nepřejídají se. Navíc se při detoxu omezuje kofein, nesmí se pít alkohol,“ vysvětluje Bartolomějová.

http://gty.im/157494477

Ovšem to nemění nic na tom, že mnohem účinnější je jíst kvalitně a s rozumem pořád a cítit se lépe roky. Navíc mnohdy jde pouze o placebo efekt. „Zkrátka mnohem efektivnější je jíst optimální množství energie, ideálně s vyšším poměrem tuků a nižším množstvím sacharidů, jíst hodně zeleniny, cvičit, pít dostatek čisté vody a samozřejmě také dostatečně odpočívat a spát,“ uzavírá Bartolomějová.

Chcete udělat pro své tělo něco prospěšného?


Zařaďte do svého jídelníčku artyčoky, chřest, avokádo, červenou řepu, brokolici, zelí, česnek, zázvor, grep, kapustu, citrusy, olivový olej, mořské řasy, kurkumu, řeřichu a pijte čistou vodu.

Očista se ovšem nikdy neobejde bez pohybu. Který je nejvhodnější? Čtěte dál!


  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 16:32