Když se většiny lidí zeptáte, jaké je jejich oblíbené roční období, podzim odpoví málokdo. Na jaře se budí příroda, všechno kvete, čerstvý vzduch voní a teploty pomalu šplhají nahoru. Nejraději pak míváme léto plné slunce, dovolených u moře, teplých večerů a krásných zážitků. Zimu jsme schopní také vzít na milost, pokud má podobu jako z Ladových obrázků. Ale podzim? Můžeme si ho taky užít?

Dvacet let školní docházky na mně zanechalo kromě jiných trvalých následků ještě jeden efekt. První zářijový den na mě padá lehký splín. 

Ačkoli je ještě stále příjemné teplo, visí ve vzduchu, že končí bezstarostný čas plný zábavy a letních radovánek. Přicházejí povinnosti, úkoly, chladná rána.

Postupem času jsem se ovšem na učila si tohoto strašáka ochočit. Už si nenadávám, že přes léto pracuju tempem lenochoda, co běží pozpátku, každý úkol mi trvá tisíc let a mozek se mi tak nějak vaří teplem.

Vím, že přijde podzim a přepnu se zpátky do pracovního režimu. Mám chuť do nových projektů, po létě jsem odpočatá a plná energie, lépe se soustředím. 

Pro někoho je restartem jaro. Pro mě podzim.

Více času pro sebe

Bylinky a koupele. Co ještě zabírá na podzimní splín

V létě mi občas přijde, že bych se měla roztrhnout. Rodina pořádá grilování, kamarádi vymýšlejí výlety nebo mě tahají každý večer „na jedno“ na zahrádku, na návštěvu přijíždějí známí z ciziny a do toho mám schránku plnou pozvánek na svatby. 

Téměř nikdy přes léto nejsem sama. A to zatím nemám děti, které bych musela o prázdninách nějak zabavit.

Barevné hrátky s malovátky. Jak se zbavit podzimní šedi?

O to víc se proto těším na podzim, kdy se vše konečně zklidní. I já sama. Přestanu se potulovat do noci venku a raději si doma uvařím teplou polévku a zalezu si pod deku s knížkou. 

Mám více času sama pro sebe a nevyčítám si, když se mi ně který den nechce dělat vůbec nic. To je na podzimu právě krásné. Do ničeho nás nenutí. Záleží jenom na nás, jaký si ho uděláme.

Nejkrásnější podzim

Za tmy vstáváme a za tmy se vracíme domů z práce. Nic nás nenutí trávit čas venku. A právě díky tomu máme dostatek prostoru na činnosti, k nimž se během roku nedostaneme. Co byste měla stihnout?

 • Zajděte do knihovny a mezi regály zapomeňte na čas.
 • Zapalte si svíčku, zabalte se do huňaté deky a... Propadněte snění a klidně i podzimní melancholii a splínu.
 • Vaše oblíbené seriály představují nové díly. Co takhle naplánovat si na víkend filmovou noc?Listujte katalogy a vybírejte si letní dovolenou. Právě teď nabízejí cestovky skvělé ceny!
 • Vyrazte na procházku šustivým listím. Že už zase poprchává? Nazujte holinky a skočte si radostně do louže!
 • Pusťte se do práce! Jste plná elánu z léta, takže máte víc energie a chuť dotáhnout do konce roku rozjeté projekty.
 • Vytáhněte oblíbený kabát a případně si kupte nový! Na řadu přichází hravá móda. Užívejte si zemité barvy, vrstvení, lehké kabátky v kombinaci s teniskami i kožené křiváky. A také se vydejte na nákupy – potřebujete přece nový parfém, svetr, boty…
 • Zařizujte, plánujte! Měsíce od prázdnin do Vánoc jsou ideální pro vyřizování na úřadech a objednání k doktorům. Nikdo teď totiž nemá dovolenou!
 • Zacvičte si v poloprázdném fitku. S blížící se zimou přichází lenost a mnozí na sobě začnou pracovat až v lednu.
 • Zvažujete tetování? Právě teď nastal ideální čas na návštěvu salonu. Není horko ani zima. Zamilujte se! Všimla jste si, že hodně vztahů začíná právě na podzim? 
 • Buďte kreativní: vyrábějte dekorace, jedlé dárky, hrajte si s barvami, pusťte se do pletení. Nebo už nastal čas na pečení cukroví?
 • Sauna, masáž, wellness pobyt... Takhle vypadá ideální víkend!
 • Vařte, pečte. Po horkém létě máme zase chuť trávit čas v kuchyni.
 • Vyrazte ven s foťákem. Pestrobarevná